Výstava v zámecké konírně odhalí tajemství starého fotoaparátu

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM - Překvapení z krabice aneb Příběh starého českého fotoaparátu, který po 100 letech vrátil Itálii ztracený kus historie. Tak se jmenuje unikátní výstava, kterou pořádá město Bystřice pod Hostýnem v úvodu letošní výstavní sezony, serveru Zlin.cz to řekla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu bystřické radnice Vendula Perůtková.

Vernisáž za účasti italské delegace se uskuteční v neděli 10. března v 17.00 hodin v zámecké konírně v Bystřici pod Hostýnem.

Vystaveny budou fotografie, které spatřily světlo světa díky šťastné náhodě a nadšeným sběratelům fotoaparátů, manželům Aleně a Jiřímu Pončovým z Ostravy. „Společně s historickým fotoaparátem získaným v aukci před lety nečekaně obdrželi i skleněné negativy z doby 1. světové války se záběry z italsko-rakouské fronty. Na jednom ze snímků identifikovali místo jeho pořízení – severoitalské městečko Caldonazzo. Pomohli tak odhalit kus historie, který se překvapivě týká i východomoravské Bystřice pod Hostýnem. Právě sem totiž byli někteří obyvatelé Caldonazza za války vysídleni a právě sem krajané pravidelně přijíždějí, aby uctili památku svých předků,“ konstatovala Perůtková.

Výstava Příběh starého fotoaparátu potrvá v zámecké konírně v Bystřici pod Hostýnem do 29. dubna.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x