Fasáda budovy hradišťské radnice je ve špatném stavu, ještě letos se dočká obnovy

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Historická budova radnice, jedna z dominant Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, se dočká obnoveného vzhledu. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí města Jan Pášma.

Obnova je už více než nutná, fasáda objektu radnice je totiž ve velmi špatném stavu. Práce zahájí město v dubnu.

Podle restaurátorského průzkumu je stav fasády historické budovy radnice neuspokojivý až havarijní. „Projekt proto zahrnuje obnovu fasády včetně štukové výzdoby budovy radnice a s tím související stavební práce. Půjde o opravu střechy včetně klempířských prvků a výměnu okenních výplní v podkroví objektu či výměnu nebo repase oken na uliční i dvorní fasádě budov. Sochy atlantů u hlavního vchodu do budovy nejsou do projektu zahrnuty. Byly již restaurovány před několika lety,“ upřesnil Pášma.

V rámci vedlejší budovy bude provedena oprava fasády ve dvorní části, oprava střechy (poškozených šablon krytiny) a výměna oken u schodišťového prostoru.

Rekonstrukce vyjde na 11, 8 milionu korun (s DPH). Město má zažádáno o dotaci z Programu regenerace MPZ, v případě scchválení by činila 1,75 mil. korun.

Opravy se uskuteční za plného provozu radnice. „Budeme se snažit práce organizovat tak, aby vliv prací na chod radnice byl minimální. Pokud nějaká dílčí omezení nastanou, bude o nich veřejnost včas informována. Vše by mělo být hotovo do 6. září,“ dodal Pášma.

Budova na Masarykově náměstí s číslem popisným 19 byla vystavěna v letech 1891 – 1893 jako městská spořitelna na místě dvou starších měšťanských domů podle plánů brněnských architektů Vojtěcha Dvořáka a Karla Welzla. Novorenesanční průčelí zdobí atlanti od pražského sochaře Antonína Poppa. Zasedací (obřadní) síň vyzdobil Joža Uprka nástěnnými malbami, které znázorňují založení města Přemyslem Otakarem II. a potvrzení privilegií města Jiřím z Poděbrad.

Architektonicky působivá stavba z období historismu s hodnotnými dochovanými interiéry se dnes považuje za neodmyslitelnou součást náměstí. Zrekonstruována byla v roce 1997.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x