Oprava kroměřížského náměstí vyjde na téměř 11 milionů korun

KROMĚŘÍŽ - Dělníci po zimní přestávce opět pracují na revitalizaci náměstí Míru v Kroměříži. Po jejím dokončení bude upraveno na reprezentativní prostor se zelení a místy pro krátkodobý odpočinek, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

Náklady na akci činí asi 10,6 milionu korun včetně DPH. „Práce jdou podle plánu, mám z toho radost. Věřím, že občané i návštěvníci Kroměříže budou s novou podobou náměstí spokojeni,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Město na úpravy zeleně získalo dotaci zhruba jeden milion korun z evropských fondů. Revitalizace náměstí by měla být hotová do konce května letošního roku. Navrhovaná koncepce počítá s centrální alejí kulovitých javorů a kvetoucích záhonů podél cest. Vychází ze středového kruhového objezdu. Budoucí alej tak vytvoří výrazný kompoziční prvek, který vedle prostorové funkce vytváří odclonění od rušné dopravy.

Před budovou justiční akademie se počítá se zpevněným prostorem s pergolou a kvetoucí alejí podél chodníku. Z pergoly by měla mlžit voda, což v létě oživí rozpálené území a také zaleje rostliny, které budou konstrukci obepínat. Místo doplní trávník s úzkými chodníčky, živými stěnami a kvetoucími záhony. Živé stěny zároveň vytvoří zákoutí s lavičkami zdánlivě oddělené od rušné křižovatky. Součástí kompozice bude stávající památník osvobození, který zůstane zachován.

Záměr zahrnuje i opravu parkoviště před poliklinikou, které plynule naváže na asfaltovou komunikaci. Ve volném prostoru směrem ke kruhovému objezdu se počítá s lavičkami, vodním prvkem a další zelení. Odpočinkový prostor bude přístupný hlavním nástupem od polikliniky a dvěma menšími přístupy mezi parkovacími stáními. Nově bude propojen i chodníkem od Květné zahrady z ulice Generála Svobody.

V travnatých plochách náměstí jsou navrženy také jednotlivé stromy i skupina vzrostlých stromů, které mají vytvořit příjemnější parkový charakter celého území. Oba hlavní prostory budou navíc nasvíceny zemními svítidly tak, aby kompozice náměstí Míru vyzněla také v nočních hodinách. Doplněny budou kromě laviček také stojany na kola a odpadkové koše.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x