Akce v Uherskohradišťské nemocnici pomůže odhalit zloděje zraku

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - U příležitosti Světového týdne glaukomu budou lékaři v Uherskohradišťské nemocnici bez nutnosti předchozího objednání zdarma měřit nitrooční tlak. Serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Nitrooční tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku nemoci s příznačným přízviskem „tichý zloděj zraku“. Jde o zelený zákal, což je zákeřné onemocnění, které může skončit i slepotou.

„Zelený zákal je velmi zákeřné onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání zrakového nervu. Jednou z hlavních příčin je zvýšený nitrooční tlak, který může způsobovat útlak a následné odumírání nervových vláken zrakového nervu. Člověk přitom dlouhou dobu vůbec nic netuší, tento proces totiž nebolí,“ vysvětlila Magdaléna Dospělová, primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Zelený zákal se nejdříve projevuje drobnými výpadky v zorném poli, které se postupně zvětšují. V pokročilých stadiích může dojít až k úplné ztrátě vidění.

Prevence a také časná diagnostika onemocnění je velmi důležitá, poškození zraku je totiž v případě zeleného zákalu nevratné. „Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, je možné ve většině případů postižení zraku předcházet. Klíčová je ale prevence. Zpočátku je možné glaukom léčit kapkami, v pokročilejších fázích laserem nebo chirurgicky,“ doplnila primářka Dospělová. Mezi rizikové faktory vzniku glaukomu patří kromě zvýšeného nitroočního tlaku také vyšší věk pacienta, výskyt onemocnění v rodině, krátkozrakost a některé další choroby, které mohou narušit prokrvení zrakového nervu. Patří k nim například cukrovka, ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak.

Po celém světě tímto onemocněním trpí asi 60 milionů lidí, přitom asi polovina z nich o své nemoci neví a neléčí se. Preventivní vyšetření je přitom to nejmenší, co pro zdraví svých očí může člověk udělat „Měření nitroočního tlaku je bezbolestné, bezkontaktní a trvá jen chviličku,“ uzavřela Magdalena Dospělová. Akce se uskuteční 20. března od 8.00 do 15.00 hodin v ambulanci Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice v přízemí Centrálního objektu v budově C.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x