Ve Zlíně začíná jarní deratizace proti hlodavcům

ZLÍN – Jarní deratizace proti hlodavcům začala ve Zlíně. Provádí ji zlínská firma Deratex, ale do hubení potkanů se mohou aktivně zapojit i lidé, řekla serveru Zlin.cz Irena Orságová z tiskového oddělení zlínského magistrátu.

Jarní část deratizace začala v týdnu a potrvá do 11. dubna. „Do akce zaměřené na hubení potkanů se mohou lidé také sami aktivně zapojit. Pracovníky provádějící firmy mohou informovat o místech výskytu hlodavců. Kontaktní telefon přímo na pracovníky v terénu je 605 952 716 nebo 732 754 501,“ uvedla Orságová.

Je možné kontaktovat i odbor životního prostředí a zemědělství magistrátu na telefonních číslech 577 630 925 a 778 400 310. „Pravidelná kontrola a samotný zájem obyvatel může zabránit zasídlení hlodavců a včas signalizovat nutnost provedení represivního zásahu,“ poznamenala Orságová.

Jako nástraha při deratizaci poslouží jednorázové antikoagulanty kladené do kanalizační sítě na vybraná krmná místa a do vybraných objektů. „Tato chemická aplikace je v současné době podle odborníků nejspolehlivější a nejrozšířenější způsob boje proti hlodavcům,“ dodala Orságová.

Ochranná deratizace se podle ní provádí především za účelem ochrany lidského zdraví, protože potkani jsou přenašeči původců řady nebezpečných onemocnění přenosných i na člověka. „Počet těchto onemocnění se pohybuje kolem třiceti. K těm nejvýznamnějším z nich patří například mor, leptospiroza a salmoneloza. Na druhém místě je snaha zabránit ekonomickým škodám, které hlodavci způsobují na potravinách, objektech, kanalizaci, komunikacích, kabelových rozvodech a dalších věcech,“ uzavřela Orságová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x