Festival Skrz Prsty opět otevře kontroverzní společenská témata

ZLÍN - Ve Zlíně se uskuteční šestý ročník projektu Skrz Prsty. Jde o festival, který každoročně otevírá kontroverzní společenská témata, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Cílem letošního ročníku je informovat o pojmu fast life, o jeho podstatě a záležitostech, které jsou s ním spojeny. Mluvit se bude o recyklaci, plastech, životě bez obalu, nebo fast a slow fashion. Festival vyvrcholí 20. března ve Zlíně v budově 14|15 Baťův institut. Na programu budou nejen přednášky s hosty, ale i workshopy a doprovodný program. „Rychlý životní styl je záležitost, která se týká každého z nás. Ne každý si uvědomuje, s jakými hrozbami se tento životní styl slučuje, a právě o tom chce letos festival návštěvníky informovat,“ řekli pořadatelé festivalu.

Hlavní část programu budou tvořit přednášky, které budou nabité informacemi ze světa plastů, rychlé módy, odpadů a rychlého životního stylu obecně. Svoji řeč již má připravenou například zástupce z celosvětového korporátu Greiner Ivo Benda. Pohovoří o tom, jak firma, která vyrábí plastové obaly, vnímá problematiku okolo plastů a také o jejich společenské odpovědnosti spojené s tímto tématem. Řeč zde bude mít i zástupce Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž, který představí kampaň #dostbyloplastu. Občané města Zlína se mohou těšit i na Agátu Zajíčkovou ze zlínského magistrátu, která přiblíží odpadové hospodářství ve městě. Debatu povedou i další řečníci, mezi které vyslal svého zástupce například pořadatel akce Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, dále zástupce internetového portálu Reduca, nebo rodinné firmy Děláme do plen. Program završí psycholog Dalibor Špok, který promluví o účincích rychlého životního stylu na psychiku.

Samotný festival potrvá jeden den. Na návštěvníky čeká nabitý program rozdělený do tří bloků. První blok se bude zabývat problematikou plastů, recyklací a zero waste, neboli životem bez odpadu. Následovat budou témata spojená s oblečením, jako je fast fashion a slow fashion. Třetí blok bude o rychlém životním stylu obecně, závěr dne bude věnován projekci krátkého filmu o odpadových systémech ve Zlíně. Souběžně s hlavním programem se uskuteční také workshopy a na místě budou i tématické stánky se spoustou ekologicky zaměřených produktů. Akci pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

PROGRAM – 20. 3. – 14|15 BAŤŮV INSTITUT – VSTUP ZDARMA

 • 13:00–13:05 – Úvodní slovo
 • 13:10–13:30 – Ing. Ivo Benda – Greiner (zástupci plastových obalů)
 • 13:40–14:00 – prof. Mgr. Marek Koutný, Ph. D. (výroba plastu, polymery celkově)
 • 14:10–14:30 – Ing. Vladislav Smrž (ekologie v rámci ČR)
 • 14:40–15:00 – Maritna Sumbalová – Reduca (bezobalový život a bezobalová mapa)
 • 15:10–15:30 – Bc. Agáta Zajíčková (odpadové hospodářství Zlín)
 • 16:00–16:20 – Romana Tomášková – Fashion revolution Czech republic (Slow fashion a Upcycling)
 • 16:30–16:50 – Fast fashion
 • 17:00–17:20 – Tomáš Petržela (Látkové pleny)
 • 17:25–18:15 – Dalibor Špok (působení rychlého životního stylu na psychiku člověka)
 • 18:30–19:00 – Promítání krátkého filmu o zlínských odpadových systémech

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x