Ve zlínské nemocnici se nakazilo více než 20 pacientů salmonelou, zdroj nákazy stále není znám

ZLÍN - V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se nakazilo salmonelou celkem 21 pacientů a několik zaměstnanců. Zdroj nákazy stále není znám, výsledky mají krajští hygienici sdělit nejdříve v úterý či ve středu, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Původně se mluvilo o nákaze u 23 pacientů a šesti zaměstnanců. V pondělí odpoledne ale nemocnice počty upřesnila. U dvou pacientů z neurologie se onemocnění nakonec nepotvrdilo, nakažených z řad zaměstnanců nemocnice může být naopak více, podle Havrlanta do deseti. „Co se týká pacientů, ze 17 nakažených žen na gynekologicko-porodnickém oddělení zůstává v naší péči 10 z nich, zbylých sedm jsme již propustili domů. Salmonela se objevila také u čtyř pacientů na dětském oddělení, dva zůstávají v naší péči, dva jsme propustili,“ upřesnil Havrlant. Ze zaměstnanců je v nemocnici hospitalizován jen jeden z nich, další se léčí doma. Zda souvisejí jejich zažívací potíže se salmonelou, zatím podle Havrlanta není jisté.

Zažívací potíže se u pacientů objevily poprvé uplynulý pátek, že se jedná o salmonelu, potvrdili krajští hygienici v sobotu odpoledne. „Ještě před potvrzením tohoto onemocnění byl již od pátku zaveden zvýšený hygienický režim a provedena další hygienická opatření. Dekontaminovali jsme prostor kuchyně i skladů. Postižené pacienty jsme ihned izolovali od ostatních a léčíme je standardně podáváním infuzí jako prevence dehydratace, u závažnějšího průběhu onemocnění nasazujeme antibiotickou léčbu. Věříme, že příznaky u pacientů postupně během několika dnů odezní a jejich zdravotní stav se vrátí do normálu,“ podotkl Havrlant.

Zdroj nákazy zatím stále není známý, podle hygieniků bude jasno nejdříve v úterý 19. března nebo ve středu 20. března.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x