Kovárna Viva Zlín měla loni rekordní tržby 1,7 miliardy

ZLÍN – Zlínská Kovárna Viva měla loni rekordní tržby 1,7 miliardy korun, což je nárůst oproti předloňsku o 24 procent. Důvodem úspěchu jsou nové projekty, růst produktivity a dlouhodobé investice do modernizace a robotizace výroby, řekla serveru Zlin.cz za společnost Kateřina Martykánová.

Průmyslový podnik překonal loni poprvé hranici 25 tisíc výkovků. „Kovárně Viva to zajistilo první příčku mezi českými zápustkovými kovárnami. Tržby narostly oproti roku 2017 o 322 milionů korun a dosáhly výše 1,7 miliardy korun,“ uvedla Martykánová.

Mezi odběratele zápustkových výkovků z různých druhů oceli společnosti Kovárna Viva patří firmy jako Bosch, Scania, ZF Group nebo Linde a další. „Vše se nám podařilo díky naší společné práci, oživení průmyslu, navýšení počtu realizovaných projektů i investicím ve výši 141 milionů korun,“ sdělil František Červenka, výkonný ředitel a předseda představenstva Kovárny Viva.

Podle něj je však nejdůležitější oporou tým společnosti. „Bez kvalitních, šikovných a technicky zdatných kolegů by nebylo možné takových výsledků dosáhnout,“ dodal Červenka. Kovárna proto na rozvoj zaměstnanců klade dlouhodobý důraz, o čemž svědčí například 2. místo v ocenění Zaměstnavatel regionu 2018. Spolupracuje také se středními i vysokými školami na rozvoji technicky založených studentů.

Důležité byly také investice do modernizace výroby. Firma vsadila na robotizaci a automatizaci, za posledních osm let pořídila už dvacet robotů. Aktuálně spustila další linku se dvěma roboty a v plánu je nákup minimálně dalších šesti do roku 2020. „Robotizace významně ulehčuje lidem práci, zvyšuje jejich produktivitu, a tím i konkurenceschopnost firmy,“ doplnil Červenka.

Také pro rok 2019 jsou připravené nové projekty. V plánu je zvýšení kapacity výroby, modernizace zařízení a další investice v celkové výši 250 milionů korun. Po dvou letech výrazného růstu očekává Kovárna Viva pro rok 2019 stabilizaci a tržby na podobné úrovni jako v loňském roce.

Kovárna Viva je přední českou průmyslovou kovárnou a patří do skupiny TŽ-MS. Specializuje se na výrobu zápustkových kovů a jejich obrábění. Zaměstnává ve Zlíně a dceřiné společnosti Alper v Prostějově 550 zaměstnanců. Sídlí v místě původních strojíren ZPS Zlín v bývalém baťovském areálu a společně s několika firmami dlouhodobě usiluje o zachování a rozvoj průmyslové výroby na Zlínsku a udržování baťovských tradic.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x