I letos budou moci obyvatelé Zlína změnit město k lepšímu

ZLÍN - Spolurozhodovat o rozdělení pěti milionů korun a navrhovat vlastní menší projekty k realizaci. Takovou možnost měli v loňském roce obyvatelé Zlína v rámci projektu participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Zlín a stejně tak tomu bude i letos, serveru Zlin.cz to řekl Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

„V loňském roce se nám od navrhovatelů sešlo několik desítek podnětných nápadů. Řadu z nich se podaří brzy také zrealizovat. Jsme rádi, že lidem není vzhled města lhostejný a chtějí svými nápady posouvat město kupředu a zlepšovat své okolí. I to je důvod, proč letos v tomto projektu pokračujeme,“ uvedl primátor Jiří Korec.

V prvním ročníku se do projektu se svými vizemi a nápady zapojilo téměř pět desítek zájemců o proměnu veřejného prostranství ve vnitřním Zlíně. Díky hlasování obyvatel města se pak rozhodlo o realizaci celkem 12 projektů, mezi nimi např. komunitní zahrady, pítka u cyklostezky, vybudování workoutového hřiště a dalších projektů. Většina projektů bude realizována v letošním roce. U větších akcí, které vyžadují různá povolení, se pak počítá s realizací v roce následujícím.

„Od začátku března mohou lidé začít podávat své návrhy a nápady do dalšího ročníku. Během léta bude nutné tyto nápady rozpracovat a prověřit, zda jsou reálně proveditelné. Na podzim by mělo dojít na veřejné představení soutěžních návrhů a budeme veřejnost informovat o možnosti hlasování. Samotné hlasování by se uskutečnilo stejně jako loni v listopadu. Poté by se vítězné návrhy představily veřejnosti a začalo by se pracovat na jejich realizaci, která bude zahájena v roce 2020,“ představila časovou osu projektu Tvoříme Zlín jeho koordinátorka Kamila Gamalová.

Zlíňané budou moci navrhovat dva druhy projektů, a to tzv. malý projekt (do 0,5 milionu korun) a velký projekt (až 1,5 milionu korun). Realizováno bude právě tolik projektů, kolik se jich vejde do stanoveného rozpočtu pět milionů korun. O vítězných návrzích rozhodnou lidé v hlasování prostřednictvím internetu a mobilního telefonu. Zapojit se však mohou i Zlíňané bez přístupu na síť.

„Kdo nemá přístup na internet, pomohou mu s hlasováním stejně jako loni pracovníci městského informačního centra, nebo mohou hlasovat v kancelářích místních částí za asistence příslušného pracovníka kanceláře,“ ujistila radní Jana Bazelová.

Navrhovat projekty mohou nejen přímo obyvatelé Zlína, ale i lidé, kteří ve Zlíně „jen“ bydlí, ale nemají zde trvalé bydliště. Příkladem jsou studenti univerzity. Návrhy může zasílat každý, komu už bylo alespoň 15 let. Podmínkou přijetí návrhu však je, že navrhovatel musí mít alespoň dva zástupce, kteří v den podání návrhu dovršili 18 let.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x