Sběrných dvorů čas dočkali jsme zas

PROVODOV - Prakticky přesně po čtvrt roce od krásného času vánočního jsou tu v parafrázi z titulku chvíle úplně jiné. Začíná kalendářní jaro a to vždycky znamená pěkný "šrumec" ve sběrných dvorech. Lidé jdou do úklidu a zbavují se věcí starých, nepotřebných, ovšem někdy i velmi zajímavých.

Službu v provodovském dvoře má v sobotu Petr Holiš. „Často jsou tu opravdu věci, které byste nečekali, tady mám například  naprosto funkční cirkulárku. Někdo zjevně přechází na jiný způsob topení, už se mu nechce tolik se nadřít se dřevem a tak se pila ocitla tady u nás,“ ukazuje do přístřešku mladý muž.

Jinak opravdová všehochuť. Od staré trávy vyhrabané vertikutátorem, až třeba po matrace nebo keramiku a použité nádobí. Samozřejmě plasty i mnoho dalšího.

„Pro nás je opravdu mimořádně důležité, aby lidé odpad třídili, je to tak lepší pro obec i pro další zpracování zpravidla v krajském městě,“ nabádá Holiš lidi, aby šli s trendem dnešní doby.

Časy divokých černých skládek, ale ještě úplně nepominuly. „Stačí se podívat na kraj vesnice směrem na Želechovice, tam si to někdo opravdu porádně popletl,“ dodává.

Často si lidé pletou třeba prostory pod lesem s místem, kde příroda unese všechno. „Dávají tam biologický odpad, jablka, trávu, ale to všechno má taky nějakou dobu rozpadu a je daleko lepší využít naší bezplatné služby,“ radí ještě znalec.

Zákazníků během sobotního dopoledne je spousta.

Ladislav Marušák přivezl pěknou všehochuť. „Rekonstruujeme dům, mám tu okna, lepenku, futra, ještě, že tu sběrný dvůr máme. Dřív by to bylo jinak, něco by se spálilo, něco by tvořilo černou skládku, tak to prostě bývalo,“ vybavuje si dobu snad už víceméně minulou.

Mladá maminka zkrášluje roztodivnou mužskou společnost. „Uklízíme a mám tu od všeho něco. Plasty, papíry, textil. Fakt si nemůžu sběrný dvůr vynachválit. Jaro je časem úklidu a bez něj by to snad ani nešlo.“

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163387′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2287‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163387‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x