Najít nového kronikáře trvalo ve Vizovicích déle než rok

VIZOVICE - Vizovice mají opět kronikáře. Vedení města jej marně hledalo přes rok, nyní historické okamžiky ve městě bude nově zaznamenávat Miloslav Vítek – nositel ocenění Osobnost města Vizovice a dlouholetý předseda Klubu českých turistů Vizovice, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí města Gabriela Netopilová Sluštíková.

„Psát kroniku není jednoduché a nemůže to dělat každý. Kronikář je člověk, který takzvaně zná terén, zajímá se o dění v obci, baví ho to. Ve Vizovicích je řada lidí, kteří by ji mohli psát, protože k tomu mají veškeré předpoklady, ale když jsme je oslovili, s psaním kroniky váhali nebo nabídku přímo odmítli. To, že jsme došli ke jménu pana Miloslava Vítka, byla vlastně náhoda. A já jsem za ni nesmírně ráda,“ řekla místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

Miloslav Vítek je rodákem z Prahy. V letech 2000 až 2015 byl předsedou KČT Vizovice. Byl například i dlouholetým manažerem Obrazového atlasu KČT, stál u zrodu mezinárodního Festivalu turistických amatérských filmů a fotografií. Podílel se na vybudování stezek Vizovické prameny, Turistické prameny, Stezky pro zdravotně postižené či Stezky Josefa Váni.
„Těším se, že budu pro Vizovice pracovat. První se musím seznámit se vším, co mělo být napsáno a nebylo. Vše si promyslet, najít systém. Co vím, je to, že ručně ji psát nebudu. To bych nedokázal,“ prozradil nový vizovický kronikář Miloslav Vítek.

Povinnost vést kroniku a zachovat tak zprávu příštím generacím ukládá samosprávám zákon o obcích. Ten ovšem nestanovuje ani například postavení a odměňování kronikáře, ani sankce pro případ, že někde kroniku nevedou. Po deseti letech od dopsání svazku musí obce hotové kroniky odevzdat příslušnému archivu, kde se uchovávají.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x