V areálu autobusového nádraží vyroste nový supermarket

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Velkou proměnou prochází v těchto dnech autobusové nádraží ve Valašském Meziříčí - vzniká nová budova pro supermarket, mění se i dispozice autobusových stání. Mimo to ale dojde i ke zvýšení komfortu cestujících, součástí projektu je totiž i revitalizace nádraží, hotovo by mělo být do konce července, serveru Zin.cz to sdělil mluvčí města Lukáš Martinek.

Investor plánoval s výstavbou na soukromém pozemku začít již v roce 2015. Jenže jeho záměr se nesetkal u části veřejnosti s přílišným pochopením, ačkoli byl v souladu s platným územním plánem. V rámci územního, resp. stavebního řízení se musel popasovat s celou řadou připomínek, ale nakonec se mu vždy podařilo získat kladné stanovisko dotčených orgánů.

Realizace projektu tak začala z kraje letošního roku, kdy šly k zemi staré smrky. „Dokážu si představit, že pro místní obyvatele to nebude žádná velká útěcha, ale je nutné říct, že zdejší stromy nebyly v dobrém stavu. Část smrků byla napadena kůrovcem a některé stromy měly neodstranitelné vady a deformace. Výsadba byla v minulých desetiletých provedena poměrně nahodile. Odbor životního prostředí schválil náhradní výsadbu v rámci žádosti o kácení dřevin na dané parcele, kterou navrhl zahradní architekt,“ konstatoval investor Jaroslav Moštěk.

Výstavbou Penny Marketu se plocha autobusového nádraží zmenší. Některá stání budou přesunuta na jižní stranu směrem k Bečvě. Není to ale jediná změna, která se nádraží týká. V rámci projektu totiž dojde k malé revitalizaci celého areálu. Osazeny budou nové označníky, vzniknou nové přístřešky pro cestující. Dojde k výměně veřejného osvětlení, laviček i odpadkových košů. Změny dozná i výpravní budova. Investor provede renovaci fasády a zrekonstruuje veřejné záchodky.

Původní projekt počítal se studeným světlem, což se ale některým obyvatelům okolních domů nelíbilo. Tato světla mají podle některých studií negativní vliv na zdraví. Investor se proto lidem rozhodl vyjít vstříc. „Na autobusovém nádraží, a pokud to bude jen trochu možné, tak i na parkovišti Penny Marketu, budou světla, která dodatečně požadovali lidé z okolních domů,“ řekl Moštěk a dodal: „Norma takové osvětlení nepřipouští na přechodech pro chodce. Tam to bohužel nebude možné. Stejně tak si lidé přáli, aby stožáry lamp byly co nejnižší. Doufám, že jejich výška nepřekročí čtyři metry, aby světelné znečištění bylo opravdu co nejmenší. Nyní dochází k posouzení výšky stožárů projektantem. Veřejné osvětlení u Penny Marketu včetně reklamních log se bude vypínat vždy ve 22 hodin.“

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x