KAM ZA KULTUROU: Festival ochotnických divadel, vzpomínka na Karla Kryla a krásné předvelikonoční akce

VÝCHODNÍ MORAVA - Ženy, zpěv i víno – všechny tyto klíčové moravské atributy najdete tento týden v pestré nabídce místních kulturních akcí.

4. dubna si ům kultury v Kroměříži připomene výroční narození Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž) prostřednictvím komponovaného pořadu, který začne v klubu Starý pivovar v Prusinovského ulici v 17 hodin. Celý den si navíc můžete prohlédnout Expozici Karla Kryla.

Ochutnávky produktů z pěstitelských pálenic patří ke koloritu Východní Moravy. Kdy a kam se za voňavými pálenkami vypravit tentokrát? Například Na 7. Topolský košt slivovice, jenž se odehraje 6. dubna od 16 hodin v Domě zahrádkářů v Topolné na Slovácku.

Nejenom slivovice, ale i dobré víno k Moravě patří. Přijďte se přesvědčit na degustační akci Tichá vína Reduta v Uherském Hradišti, kde se představí vybraná vína dvanácti českých a slovenských vinařství. Koná se 6. dubna od 17 hodin. Kromě více než stovky degustačních vzorků vás v barokním sálu čeká ochutnávka sýrů i soutěž o exkluzivní vína. Noblesní atmosféru akce podtrhne vážná hudba v podání souboru Con Amore. Společenský oděv nutný!

Košt vín se uskuteční 6. dubna od 14 hodin i ve Vlčnově, letos už po 46. Místní Klub sportu a kultury láká na výtečné moravské víno, ale také čerstvý voňavý chléb v rámci doprovodné akce – Koštu kváskových chlebů. A bude to i s muzikou, o kterou se postarají Burčáci.

Akce Czech Drive, předzvěst letní Barum Czech Rally, přitáhne do centra Zlína příznivce motosportu 6. dubna. Představí se nablýskané motorky i auta, ale i technika složek záchranného systému. Program pro děti a dospělé včetně setkání se závodními jezdci nabídne Park Svobody, náměstí Míru i OC Zlaté jablko.

Pořad s názvem Valašsko a Slovácko v písni je oslavou 75 let od založení ženského pěveckého sboru Karlovjanky a pořádá ho Zvonice na Soláni ve Vsetínských Beskydech 6. dubna od 17 hodin. Kromě Karlovjanek vystoupí také Děvčice z Vonice a cimbálová muzika Linda.

Se zimou se rozloučí v neděli 7. dubna v Bojkovicích, kde dojde na Vynášení Moreny. Toho se zhostí folklorní soubor Světlovánek od 13 hodin na Tillichově náměstí.

V neděli 7. dubna mezi 10. a 16. hodinou se můžete vydat do Starého Města na Předvelikonoční jarmark s pestrým programem pro děti i dospělé na náměstí Velké Moravy, v prostorách Jezuitského sklepa či kostela sv. Ducha.

Velikonoční a předvelikonoční zvyky představí v neděli 7. dubna na Vsetínském zámku. Zdobení kraslic, pletení tatarů či pečení jidášků si přijďte vyzkoušet od 14 do 17 hodin. Součástí programu je Velikonoční jarmark nebo Jarní pohádka Divadélka Leonka, Velikonoční dílna, pásmo dětského folklorního souboru Vranečka Nový Hrozenkov a cimbálová muzika Malá Kotula. A dojde i na Vynášení Mařeny do Bečvy!

Oblíbený Divadelní festival ochotnických souborů v Napajedlech patří k nejstarším v republice. Letos se koná jeho 61. ročník, který v týdnu od 6. do 12. dubna nabídne v multifunkčním sálu Kina Napajedla celou řadu divadelních představení.

„Vláčkaři“, tedy obdivovatelé železniční historie, si určitě nenechají ujít výstavu Z Vídně na sever, která mapuje dvě páteřní železniční tratě České republiky. Historicky to byla Severní dráha císaře Ferdinanda vedoucí z Vídně do Polska a Severní státní dráha z Vídně do Prahy. Expozici doplní papírové modely historických železničních staveb a otevřená bude až do 5. května v Muzeu Františka Skopalíka v Hulíně-Záhlinicích, kudy železnice prochází.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x