České dráhy na konci března opět otevírají půjčovny kol

ZLÍNSKÝ KRAJ - Po zimní přestávce České dráhy znovu otevírají síť oblíbených cyklopůjčoven v celkem 85 železničních stanicích po celé republice. Na střední a severní Moravě se k Olomouci a Otrokovicím, které fungují celoročně, přidá ještě dalších devět stanic, informovala server Zlin.cz mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

V dalších stanicích na Moravě bude možné zapůjčit bicykl od konce března do konce října. Zcela nová bude pobočka ve stanici Šumperk. Cestujícím budou k dispozici kvalitní trekingová a horská kola, v některých stanicích navíc také elektrokola a koloběžky.

Po celé republice bude letos možné vypůjčit si kola v celkem 85 půjčovnách, z toho 66 půjčoven bude možné využít bez nutnosti rezervace a dalších 19 po předchozí objednávce. Loni České dráhy vypůjčily po celé republice celkem 10 513 kol. Půjčovny budou i letos dostupné ve všech krajích ČR. Nově České dráhy otevírají cyklopůjčovnu v Šumperku v Olomouckém kraji.

Co je zapůjčení kola potřeba? Člověk by měl mít u sebe platný osobní doklad (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas), složit zálohu, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu.

„Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit při revizi jízdenek nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách. Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si můžou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola,“ sdělila Novotná.

Zájemcům o cyklovýlety jsou k dispozici v Kroměříži, Starém Městě u Uherského Hradiště, Valašském Meziříčí a v Otrokovicích. Právě v Otrokovicích je od loňské sezóny možnost vypůjčení kola celoroční, a tak byla v uplynulém roce nejvytíženější – celkem tu pracovníci ČD vydali 242 standardních kol, 24 elektrokol a 28 dětských bicyklů. Celkem si pak ve Zlínském kraji lidé loni vypůjčili 783 kol, což je o 85 více než v roce předchozím. České dráhy tak službu ještě rozšiřují. Od roku 2018 jsou v kroměřížské půjčovně k dispozici elektrokola a v Otrokovicích koloběžky. Cyklisté mají jako bonus možnost si vypůjčená kola zdarma uschovat v šesti dalších stanicích v regionu – například v Bystřici pod Hostýnem, Hulíně nebo Chropyni.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x