Výstava v sídle kraje ukazuje proměny hranic našich regionů

ZLÍN – Ve třetí etáži Baťova mrakodrapu ve Zlíně, tedy v sídle Zlínského kraje je k vidění putovní výstava s názvem Sto let proměn hranic našich regionů. O výstavě informovala srver Zlin.cz Helena Mráčková ze zlínského hejtmanství.

Výstavu uspořádalo Ministerstvo vnitra České republiky a Výzkumné centrum historické polygrafie k loňskému 100. výročí založení republiky. Nyní tato expozice putuje po jednotlivých regionech a nabízí návštěvníkům zajímavou sondu do toho, jak se v jednotlivých etapách dějin utvářely hranice územních celků.

„Výstava poskytuje srovnání počátků středověkých hranic státu s hranicemi moderními, zejména v minulém století. Během tisícileté historie českého státu se neměnily jen státní, zemské, krajské, okresní a různé jiné správní a regionální hranice, ale také pojmy a názvy, které vyjadřovaly českou státnost a rozdělení státu na menší územní celky,“ píše se v libretu výstavy, na jejímž vzniku se podíleli odborníci působící na Univerzitě Karlově v Praze, v Akademii věd ČR, na Univerzitě Komenského v Bratislavě a v Ústředním archivu zeměměřictví a katastru.

Prezentaci map doplněných vysvětlujícími komentáři si zájemci mohou v budově 21 prohlédnout každý všední den v úředních hodinách Krajského úřadu Zlínského kraje, a to až do 30. dubna 2019. Vstup je zdarma.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x