Vedení zlínské nemocnice se sešlo s odbory kvůli kolektivní smlouvě

ZLÍN - Vedení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se včera znovu sešlo k jednání se zástupci všech čtyř zaměstnaneckých odborových organizací. O schůzce informoval server Zlin.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Schůzce předcházelo několik setkání, na kterých si od konce minulého roku obě strany ujasňovaly některé sporné body kolektivní smlouvy. Vedení nemocnice přitom už dříve dalo jasně najevo, že uzavření kolektivní smlouvy plně podporuje.

„Udělali jsme vstřícný krok v otázce takzvaných sick days, které ještě letos zachováme a zaměstnanci je budou moci čerpat i během roku a ne až po vyčerpání dovolené, jak jsme navrhovali původně. Sick days ale vnímáme skutečně jako benefit, který nebude možné v budoucnu udržet i s ohledem na chybějící personál v celém českém zdravotnictví. Musíme být především schopni zajistit provoz nemocnice. Prioritou je pro nás péče o pacienty a nemůžeme se dostávat do nesnází ve chvílích, kdy si zaměstnanec vezme volno těsně před nástupem do směny,“ vysvětlil po jednání Radomír Maráček, předsedapředstavenstva nemocnice.

Odborové organizace podle jeho slov udělaly rovněž ústupek, když souhlasily s navrhovanými změnami v tarifních třídách, které dříve kritizovaly. „Jsme rádi, že pochopily naše důvody, proč nechceme plošně navyšovat mzdy. Je pro nás důležité nejprve vyrovnat disproporce ve mzdovém odměňování, které tady v minulosti vznikly spíše na základě osobních vazeb, než aby odrážely skutečné pracovní výkony jednotlivých zaměstnanců. Vyšli jsme odborům vstříc i v tom, že na jejich přání by k podpisu kolektivní smlouvy mohlo dojít od prvního května. Smlouva bude platná do konce letošního kalendářního roku,“ doplnil Maráček.

Mzdy se v základu ve zlínské nemocnici od začátku letošního roku zvedly v průměru o šest procent, další navýšení přinesly příplatky. Nelékařskému zdravotnickému personálu se už vloni navyšovaly mzdy v průměru o deset procent, což bylo nejvíce ze všech profesních kategorií. Krajská nemocnice letos dostane na základě úhradové vyhlášky o 147 milionů korun více a celou tuto částku použije na navýšení mezd, z toho minimálně 90 milionů korun půjde právě sestrám.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x