Festival REC FEST představí současnou studentskou filmovou tvorbu

ZLÍN - Ve Zlíně se v dubnu uskuteční jubilejní pátý ročník filmového studentského festivalu REC FEST. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Studentský Festival REC FEST je přehlídkou současných krátkých tuzemských i zahraničních filmů. Akci pořádají studenti z Ateliéru Audiovizuální tvorba na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (FMK UTB). Festival se letos uskuteční v době od 9. do 11. dubna v prostorách Studia Z v Městském divadle Zlín. Jeho prostory se promění v alternativní kinosál, kde se uskuteční jednotlivé projekce, ale i přednášky a workshopy v rámci doprovodného programu.

Ve třech soutěžních pásmech – hraných, animovaných a dokumentárních filmů, a v nesoutěžním bloku filmů experimentálních zhlédnou zájemci studentské filmy nejen z ateliérů Audiovizuální tvorba a Animovaná tvorba FMK UTB ve Zlíně, ale i od mnoha dalších talentovaných studentů uměleckých a filmových škol z celé České republiky a ze Slovenska, ale i tvůrců mimo školní prostředí. V pásmu dokumentů bude k vidění Technika všedního dne (2018), který nahlíží do zákulisí zlínského Městského divadla a představuje pozoruhodné figury tamních kulisáků. Do výběru hraných snímků se například dostala Rekonstrukce (2018) premiérově uvedená na prestižním festivalu v Locarnu a letos nominovaná v rámci Českého lva na Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film. Diváky určitě pobaví také komedie parodující současné rozpory na FAMU ve filmu FAMU: Nový začátek (2018), na kterém se jako kameraman podílel absolvent zlínského ateliéru Matěj Piňos. Netradiční podívanou publiku zase nabídne i konceptuálně pojatý, osobitý slovenský snímek Hřejivá komedie o depresi, šílenství a nesplněných snech (2017) pracující s čtvercovým, „instagramovým“ formátem. Mezi animovanými filmy pro změnu zaujme řada silných projektů jako například Skříňostroj doktora Steina (2018), Tak daleko, tak blízko (2017), Hrací skříňka (2018) či Pod mrakem (2017).

„Tradičně navazujeme spolupráci s filmovými školami z vybrané evropské země – v minulosti jimi byly například Polsko nebo státy Beneluxu. Letos se mohou návštěvníci těšit na snímky autorů ze Švédska. S šesti hodinami materiálu, které máme letos ve třech zmiňovaných soutěžních sekcích, bude asi hodinový blok experimentů a hodinový blok švédských krátkometrážních děl doplňovat ještě devadesátiminutový retrospektivní výběr z našeho ateliéru Audiovizuální tvorby, který v duchu letošního festivalového motta Vzkříšení na plátně vzkřísí archivní studentské snímky již současných, úspěšných absolventů,“ řekla umělecká ředitelka festivalu Jana Bébarová.

Cílovou skupinou festivalu jsou vysokoškolští studenti, ale i okruh laických diváků, kterým se REC FEST každoročně otevírá. Studenti pravidelně udělují Poctu vybranému tvůrci či tvůrkyni a do programu zařazují jeden z jeho/jejího filmového díla poslední doby. Letos takto při zahájení REC FESTu uctí českou herečku Elišku Křenkovou, jež patří mezi nejtalentovanější své generace. Součástí otevíracího večera tak bude projekce filmové road movie Všechno bude (2018), kterou s Eliškou Křenkovou v hlavní ženské úloze natočil režisér Olmo Omerzu,“ doplnila Jana Bébarová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x