Krajští zastupitelé si ověřovali stav budov ve zlínské nemocnici

ZLÍN - Lékařská rada se rozhodla ještě před pondělním hlasováním o výstavbě nové nemocnice v Malenovicích pozvat krajské zastupitele na prohlídku areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Představitelé kraje se tak na vlastní oči seznámili s technickým stavem budov, z nichž velká část neodpovídá současným nárokům zdravotnického provozu nebo je na hranici své životnosti, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Z pětačtyřiceti zastupitelů se dostavilo šest, kteří teď mají možnost informovat své kolegy o skutečném stavu budov.

„Nemocnice investuje každý rok desítky milionů korun do nákupu nových diagnostických přístrojů a dalšího vybavení, jakou jsou například moderní elektricky polohovatelná lůžka. To s sebou ale nese další náklady, kdy musíme nejprve vyřešit zastaralou elektroinstalaci v některých objektech, abychom nové vybavení mohli vůbec začít využívat,“ popsal Martin Nedbálek, vedoucí oddělení správy budov a energetiky zlínské nemocnice. „Dalším velkým nešvarem je, že například na jednotkách intenzivní péče v budovách interny a LDN vůbec není vzduchotechnika a chlazení je zde řešeno pouze klima jednotkami, což je však dle platné legislativy nepřípustné,“ doplnil.

Zastupitelé si prohlédli prostory chirurgického a interního pavilonu, které byly postaveny na konci 70. let a jejichž vnitřní prostory neprošly za čtyři desítky let žádnou zásadní rekonstrukcí. Navštívili také budovu LDN a porodnici, které byly vystavěny na začátku 90. let a jejichž stav je původní.

„Měl jsem možnost podívat se do zákulisí nemocnice, kam se normální pacient nikdy nedostane, a to, co jsem viděl, jen umocnilo mé přesvědčení, že stavba nové nemocnice je nejlepší, nejlevnější a nejefektivnější možné řešení,“ sdělil přímo na místě zastupitel Pavel Karhan. „Další investice do stávajícího areálu zlínské nemocnice by byly jen peníze vyhozené do kanálu. Jako předseda finančního výboru potvrzuji, že na přípravě studie se vykonal velký kus práce a z hlediska financování nemocnice považuji výstavbu nemocnice za reálně ufinancovatelný projekt,“ dodal zastupitel.

„Pracuji v nemocnici pětadvacet let, takže ještě pamatuji dokončení výstavby naší porodnice. Výsledky péče máme vynikající, ale prostorové a kapacitní podmínky už vůbec neodpovídají nárokům současné medicíny. Na lůžkových odděleních chybí klimatizace, v ambulantním provozu čekárny, aby pacienti nemuseli sedět na chodbách. Rekonstrukci budovy za chodu si vůbec neumím představit, dostáváme stížnosti už jen při dílčích úpravách na oddělení,“ podotkl Jozef Macko, který podle svých slov doufá, že zastupitelé projektu nové nemocnice dají zelenou. „Věřím, že k rozhodnutí přistoupí s vědomím, o jak důležitý projekt se jedná. Nejde o stavbu kina nebo stadionu, ale o nemocnici, která bude sloužit desítky let i jejich dětem a vnukům,“ doplnil primář.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x