Kamery i pitva potvrdily, že chovatele ve Zděchově usmrtil lev

ZDĚCHOV - Vsetínští kriminalisté stále prověřují případ úmrtí třiatřicetiletého chovatele lvů ve Zděchově. O podrobnostech informovala server Zlin.cz policejní mluvčí Lenka Javorková.

O smrti muže se policie dozvěděla letos 5. března ráno.

„Z dosavadního prověřování a po vyhodnocení záznamů z kamer instalovaných v objektu, kde muž lvy choval, můžeme konstatovat, že se na smrti třiatřicetiletého chovatele nepodílela žádná další osoba a také můžeme s jistotou vyloučit, že by muže v objektu někdo uzamkl,“ vyjádřila se policejní mluvčí.

Z kamerových záznamů je podle jejích slov zřejmé i to, že chovatel zemřel po útoku lva. Potvrzujíc to také předběžné výsledky soudní pitvy.

„V době vstupu chovatele do kotců nebyli lev a lvice od sebe odděleni, měli volný pohyb po ubikaci. Posuvná zábrana z kari sítě, která kóje odděluje, byla otevřená a chovatel se mezi šelmami volně pohyboval. Ze záznamů i z výsledků pitvy vyplývá, že k útoku i úmrtí muže došlo navečer dne 4. března,“ sdělila Javorková.

Policisté na místě mimořádné události postupovali v souladu se zákonem. Byl přítomen i státní zástupce, rychlá záchranná služba a odborníci ze Zoologické zahrady Lešná, kteří přijeli i s narkotizační puškou, protože prvotní záměr byl šelmy uspat.

„Po vyhodnocení situace a zvážení všech možných variant, jak bezpečně tento zákrok zvládnout, aby nedošlo k ohrožení dalších osob, rozhodl velitel zásahu v souladu s názory odborníků nebezpečná zvířata usmrtit. Do objektu nebylo možné bezpečně vstoupit a aplikovat uspávací střelu. Policisté ze zásahové jednotky pak zbraně použili v souladu se zákonem. Na kamerových záznamech je vidět, že v době útoku lva na chovatele i v době střelby měla lvice možnost pohybu po celém objektu, nebyla bezpečně oddělena od kotce, kde se nacházel lev i třiatřicetiletý muž,“ popsala mluvčí.

Ze zpráv Státního veterinárního ústavu Olomouc, který prováděl pitvy lvů, nevyplynuly podle Javorkové žádné podezřelé skutečnosti. Šelmy nebyly ani ovlivněny nějakou látkou. Pitva také potvrdila, že lvice nebyla březí.

„Po lidské stránce je nám líto, že jsme museli k takovéto variantě řešení vzniklé situace přistoupit, ale v daném prostoru a čase jsme zvolili variantu nejbezpečnější,“ dodala policejní mluvčí.

O tomto případu jsme vás informovali ZDE.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x