Dnešní děti mají problém poznat hospodářská zvířata

VELKÉ KARLOVICE - Lev, tygr, zebra, žirafa či medvěd - zvířata, která každé dítě bezpečně pozná. Bohužel však dnešní děvčata a chlapci, a to převážně z měst, dokážou daleko lépe rozeznat zvířata exotická než hospodářská, serveru Zlin.cz se s tímto poznatkem svěřila Věra Lusková, farmářka, která na statku ve Velkých Karlovicích farmaří se svým synem a manželem.

Podle Luskové je problém v tom, že v současné době se s hospodářskými zvířaty nemají děti kde setkat. A tak se běžně stává, že nerozeznají kachnu od husy, jehně od kůzlete, vůbec netuší, co je to krocan, a neznají rozdíl mezi senem a slámou.

I proto se snaží farmářka ze Statku U Rajmunda seznámit děti s tradičními zvířaty a původním životem našich předků na venkově. „Jezdí k nám školy i školky, ale také rodiny s dětmi, které jsou ze zvířat nadšené a učí se poznávat jejich jednotlivé druhy i zjišťovat například čím se živí, jakou potřebují péči a podobně. Zvláště teď na jaře se děti mají na co dívat, protože máme spoustu mláďat. Rodí se jehňátka, telata, kuřata, housata a našim přáním je, aby letos vyvedli mladé i dravci. O některých novinkách navíc informujeme i prostřednictvím facebookových stránek,“ řekla Věra Lusková. Od dětských návštěvníků statku si prý již několikrát vyslechla, že například mrkev roste na stromě nebo v supermarketu.

„Práce na statku je obrovská dřina, ale pokud má člověk vztah k přírodě, je to současně splněný sen,“ svěřila se Lusková. Statek U Rajmunda se veřejnosti otevřel v roce 2015. Během krátké doby se stal velmi vyhledávaným místem pro všechny generace, včetně příměstských táborů či škol v přírodě. Nabízí možnost návštěvy i netradiční rekreace. Mnoho druhů zvířat v přirozeném prostředí, tradiční hospodaření i stylová chalupa s možností ubytování jsou pro veřejnost velkými lákadly, stejně jako možnost vyzkoušet si formou zábavy některé práce – například dojení krávy, krmení zvířat nebo třeba kydání hnoje.

„Lidé ve městech dnes mají obrovský shon, často právě u nás na statku zjistí, jak je spousta starostí naprosto nepodstatná. Je zde oáza klidu. Na našem statku žijí v přirozeném prostředí krávy, kozy, prasata, ovce, lamy, kůň, slepice, husy, kachny, křepelky, kočky, psi, ale také například dravci ze záchranné stanice. Všechna zvířata mají svá jména, většina z nich je ochočená a děti si na ně mohou sáhnout,“ konstatovala Věra Lusková.

Čas se ale na farmě zastavil jen zdánlivě. „Snažíme se žít v souladu s přírodou tak, jak to dělali naši předkové, nicméně samozřejmě přitom využíváme výhod moderní doby. Život na samotě proto dnes již není tak složitý, jako za starých časů,“ doplnila provozovatelka statku, podle níž by se tradiční hospodaření mělo do podobných oblastí vracet tak, aby děti viděly, že je možné žít ve spojení s přírodou. Bohužel však stát podobné projekty v praxi téměř nepodporuje,“ uzavřela farmářka.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163424′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2302‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163424‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x