Bude Zlín druhou Svitávkou? Vznikla petice proti sociální rehabilitaci

ZLÍN – Ve Zlíně mají vyrůst byty pro lidi s duševní nemocí, které mají sloužit jako takzvaná sociální rehabilitace. Lidé, kteří se záměrem nesouhlasí, sepsali petici.

Domy pro lidi s duševní nemocí by měly vyrůst ve zlínské městské části Letná. Konkrétně v ulici Bratří Sousedíků. Sociální rehabilitace znamená soubor specifických činností směřujících k dosažení samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti osob, a to rozvojem jejich specifických schopností a dovedností, posilováním návyků a nácvikem výkonu běžných, pro samostatný život nezbytných činností. Sociální rehabilitace může být zaměřena na například na oběti trestných činů či domácího násilí nebo na rodiny s dětmi, které se ocitly v problémech. Záměr na Letné má ale sloužit výhradně lidem duševně nemocným. Ti by měli pravidelně užívat léky a učit se postupně žít co nejsamostatněji.

Plán se ale nelíbí některým lidem na Letné, kteří se rozhodli sepsat petici a sesbírali na ni už kolem 500 podpisů. „Největší hnací motor, proč to tady lidem vadí, je ten strach. To tady opravdu je. Lidi se bojí, není to nic, co by člověk chtěl mít před svým domem, kde vychovává děti,“ řekl Českému rozhlasu jeden z iniciátorů petice proti rehabilitačním bytům Ondřej Slováček. 

Debata s vedením města o sociální rehabilitaci by se měla uskutečnit ve středu 24. dubna. Snad se poté Zlín nestane druhou Svitávkou, kde část obyvatel víceméně z nevědomosti a strachu podepsala petici proti chtáněnému bydlení pro lehce mentálně postižené lidi

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x