Uplynulá zima byla nejnáročnější za posledních šest let

ZLÍNSKÝ KRAJ - Uplynulá zima byla nejnáročnější za posledních šest let, shodli se krajští silničáři. Náročnost se promítla i do nákladů, serveru Zlin.cz to za Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) uvedl Vojtěch Cekota.

Jestliže si Ředitelství silnic Zlínského kraje rezervuje na zimní údržbu v každém roce asi 90 milionů korun, uplynulé zimní období stálo o 20 milionů víc.

„Největší výkony v zimní údržbě krajských silnic vykázaly společnosti Správa a údržba silnic během ledna 2019. Následující dva měsíce již byly slabší, nicméně součet za celou zimu je nejvyšší za posledních šest let,“ podotkl Cekota.

Během třetího měsíce roku 2019 bylo ve Zlínském kraji pluhováno 464 kilometrů silnic II. a III. třídy, posypalo se 2 151 kilometrů. Spotřebovalo se 65 tun soli a 286 tun inertních posypových materiálů. Náklady dosáhly částky 4,139 milionu korun.

„Uplynulé zimní období bylo na krajských silnicích při zmírňování následků povětrnostní situace ve všech ukazatelích náročnější než minulý rok a také, než jaké byly průměrné hodnoty za předchozích pět let,“ konstatoval ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. Pro letošní rozpočet ŘSZK je podstatné, že náklady na zimní údržbu silnic dosáhly vysoké úrovně právě v období od ledna do března – 79,5 milionu korun. To je o 20 milionů korun víc než před rokem a o 26 milionů víc než pětiletý průměr za stejné období. V rámci rozpočtu roku 2019 si ŘSZK bude muset rezervovat pro zimní údržbu silnic v období od října do konce prosince dalších asi 30 milionů korun. ŘSZK z tohoto důvodu požádalo Zlínský kraj o určité posílení svého provozního rozpočtu, aby zvýšené náklady na zimní údržbu silnic neměly negativní dopad na realizaci letních prací silničářů.

Co se týká porovnání nákladů za posledních 18 zimních období, tak nejnáročnější bylo zimní období 2012/2013, nejmírnější zimou pak byla ta následující v roce 2013/2014.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x