Rozhlasem zněl tlukot srdcí pamětníků vypálené Ploštiny

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašské Klobouky se připojily k nevšednímu pietnímu aktu, který měl za cíl připomenout památku padlých na konci druhé světové války. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí města Lenka Zvonková.

V městském rozhlase zazněla přesně ve 13.00 hodin zpráva, která byla složená z tlukotu lidských srdcí. Jednalo se o záznam tepu osob, jež jsou pamětníky tragických událostí na Ploštině, v Prlově, na Vařákových pasekách a v Juříčkově mlýně. Happening Srdce v rozhlasech připravili studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„S pokorou k pohnuté historii našeho kraje jsme přijali nabídku spolupráce na projektu, který v den 74. výročí vypálení Ploštiny připomenul tragédii nacistických útoků na nedaleké pasekářské osady. Oběti z Ploštiny, Prlova, Vařákových pasek i Juříčkova mlýna uctilo ve stejný okamžik stejným rozhlasovým vysíláním deset obcí,“ uvedla starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.

„Studenti vytvořili soudobý způsob připomenutí válečných tragédií na Valašsku. V režii Bernadett Királyové a Martina Ciznera tak dostalo bijící lidské srdce sugestivní akustickou podobu,“ uvedl k projektu Michael Klang, vedoucí Ateliéru Prostorové tvorby na Fakultě multimediálních komunikací UTB.

Rozhlas autoři zvolili jako médium, na které se pomalu zapomíná. Shodli se ovšem, že jeho prostřednictvím mohou na krátkou chvíli pozměnit vnímání každodenního prostředí a dosáhnout tím okamžiku pozastavení a zamyšlení se. Emocionálně působivý happening tak možná položí základ nové tradici pietní připomínky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x