Festival Literární jaro láká na výrazné osobnosti

ZLÍN - V úterý 23. dubna začíná jubilejní desátý ročník festivalu autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2019. Zlín bude hostit autory zvučných jmen, mezi jinými čerstvou nositelku ocenění Magnesia Litera za knihu roku Radku Denemarkovou, Jaroslava Rudiše či Viktorii Hanišovou, server Zlin.cz o tom informovala projektová manažerka Gabriela Winklerová.

 

Festival Literární jaro Zlín navazuje na tradici studentských literárních festivalů Literární květen a L!TERRA a zaměřuje se na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení nových knih a setkání s literárními osobnostmi. Návštěvníci se mohou zúčastnit čtení pod širým nebem, chybět nebude pořad pro děti či přednáška pro odbornou veřejnost.

„Letošní ročník s podtitulem Za lesy a za horami bude mimo jiné zaměřen na propagaci české literatury v zahraničí a do Zlína přivede výrazné zástupce střední a mladší generace českých autorů,“ podotkla Winklerová. Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, záštitu nad festivalem převzali Miroslav Kašný, člen Rady Zlínského kraje, Miroslav Adámek, náměstek primátora statutárního města Zlína, a České centrum Mezinárodního PEN klubu s odbornou garancí Antonína Bajaji. Festival je pořádán za podpory Zlínského kraje, statutárního města Zlína, Rakouského kulturního fóra a dalších partnerů.

Festival se koná od 23. dubna do 7. května ve 14|15 Baťově institutu. Pozvání přijali spisovatelé žijící v zahraničí – Dora Kaprálová, brněnská rodačka žijící v Berlíně, která bude číst ze své připravované povídkové knihy Ostrovy, česko-rakouský autor pocházející ze Zlína Stanislav Struhar či Jaroslav Rudiš, spisovatel a dramatik, autor scénáře k filmu Davida Ondříčka Grandhotel či snímku režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída, jehož premiéra se chystá letos. S velkým úspěchem se setkalo filmové zpracování jeho komiksového příběhu osamělého železničáře Aloise Nebela.

„Vzácným hostem bude čerstvá nositelka ocenění Magnesia Litera 2019 za knihu roku Radka Denemarková, jedna z nejpřekládanějších českých spisovatelek. Číst bude z oceněného románu Hodiny z olova, inspirovaného autorčiným pobytem v Číně. Pořad se uskuteční na střeše Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně za hudebního doprovodu Elišky Lajdové,“ doplnila Winklerová.

Svou novou knihu Výsek představí Emil Hakl, jehož zdramatizovanou povídku Návštěva uvádí v současnosti Národní divadlo. Připravovanou knihu Rekonstrukce uvede Viktorie Hanišová, autorka románů Anežka a Houbařka, které vzbudily mimořádný čtenářský ohlas. Básník, autor knížek pro děti, překladatel a pedagog Radek Malý potěší společně s výtvarníkem Františkem Petrákem posluchače svou sbírkou lehce rozmarné poezie Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Spisovatel Marek Šindelka do Zlína zavítá se svým románem inspirovaným osudy běženců Únava materiálu oceněným Magnesií Literou.

Činnost Českého literárního centra (ČLC), které se výrazně podílelo na realizaci mimořádně úspěšné prezentace české literatury na letošním Lipském knižním veletrhu, a zkušenosti a zážitky z jeho příprav a konání přiblíží Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně, při níž ČLC působí. Program Literárního jara Zlín 2019 uzavře oblíbené Čtení v parku – tentokrát z knihy Karla Poláčka Hostinec U kamenného stolu v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého. O hudební doprovod festivalu se postarají čerství držitelé ocenění Anděl – Žamboši, Eliška Lajdová, Štěpán Holík, Vlastimil Škoda, Helena a Julie Vajdákovy nebo Martin Kot.

Celý festival doprovází výstava Rakouského kulturního fóra Sigmund Freud – Odhalení 21. století, představující život a učení světoznámého rodáka z moravského Příbora, zakladatele psychoanalýzy. Výstava je ke zhlédnutí ve vstupní hale budovy 15 až do 7. května.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x