Nový navigační systém usnadní řidičům parkování ve Zlíně

ZLÍN - Město Zlín plánuje vybudování navigačního parkovacího systému. Ten bude pomocí digitálních plnobarevných tabulí předávat informace řidičům o možnostech zaparkování vozidla na parkovištích a o obsazenosti těchto parkovacích ploch, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Naším cílem je vybudovat ve městě Zlín další inteligentní prvky dopravy a vše spojit do jednoho řídícího centra. Rozhodli jsme se proto vybudovat i nové dispečinkové pracoviště, které je nezbytné pro fungování a správu těchto dopravních systémů,“ podotkl radní pro dopravu Michal Čížek.

Navigační tabule mohou být později rozšířeny i o napojení na další parkoviště, a to včetně parkovišť soukromých. Mimo navigační parkovací systém mohou digitální tabule v budoucnu sloužit například k předávání aktuálních mimořádných informací o dopravě ve městě. Od tohoto projektu si radnice slibuje zvýšení efektivity silničního provozu.

Dále město plánuje mobilní aplikaci, která by měla informovat o aktuální dopravní situaci ve městě, pohybu vozidel MHD, a spojit i informace o volných parkovacích plochách. „Využívání těchto technologií je současným trendem. V praxi mají rozhodně velké využití, což si uvědomujeme. Rádi bychom v maximální míře na rozvoj těchto technologií využili i dotace,“ dodal Pavel Simkovič, který se také zabývá otázkou smart prvků ve městě.

Informace z plánovaného inteligentního dopravního systému by se daly využít nejen přímo v praxi, ale i v dalších dopravních výzkumech či pro potřeby veřejnosti. „V úvahu přichází například data o parkování. O ty by jistě majitelé vozidel i akademická obec měli zájem,“ uzavřel Jiří Jaroš, člen městské rady zabývající se mimo jiné i IT technologiemi.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x