Petice mají zabránit likvidaci zeleně na zlínském náměstí i za divadlem

ZLÍN - Měly by zelené plochy v centru Zlína ustupovat zástavbě? Rozhodně ne, říkají občané nespokojení s počínáním města a iniciovali proto hned dvě petiční akce, server Zlin.cz o nich za organizátory informovala Veronika Jurčová.

První petice má pomoci zachránit poslední zelenou plochu na náměstí Míru, druhý park za Městským divadlem Zlín, kterému opět hrozí, že ho významnou část ukrojí nové budovy.

„Nesouhlasíme s vybraným návrhem architektonické soutěže řešení náměstí Míru a žádáme o zachování zelené plochy v celé její ploše,“ řekl jeden z organizátorů petiční akce Martin Davidov. Podle návrhu čeká náměstí Míru ve dvou fázích zásadní proměna. Z jižní strany by mělo být uzavřeno a zastavěno, malý věnec zeleně má zůstat jen v blízkém okolí kašny. „To by výrazně zhoršilo životní podmínky všem obyvatelům kolem náměstí. Znamenalo by to jak nárůst hluku z akcí na náměstí, tak zvýšení hluku uzavřením koridoru tř. Tomáše Bati z druhé strany. Prach a hluk z nejdůležitější dopravní tepny Zlína navíc dokáže pohltit pouze zeleň, nikoliv stavby,“ je přesvědčen Davidov.

O nové podobě parku za divadlem má město rozhodnout na začátku května. Také na toto téma vypsalo anonymní soutěž. Z dosavadní zelené plochy však v tichosti vyňalo dvě velké parcely (307/1 a 306), které chce v novém územním plánu evidovat jako stavební a výstavbu na nich umožnit. „Parcely mají celkovou rozlohu 490 m2 a jejich vynětí může být pro budoucnost parku likvidační,“ bojí se další z organizátorů petice Veronika Jurčová. Podle normy ČSN 83 9001 totiž plochy menší než 0,5 ha a široké méně než 25 m nemohou být považovány za park, ale pouze za parkově upravené plochy. Lze na ně umisťovat jen drobný mobiliář (lavičky, odpadkové koše apod.), nikoli však například plánované fixní jeviště pro divadlo o rozměrech 5 x 4 m s hledištěm pro 80 diváků, jak je v zadání soutěže. Na jejich úpravu nelze ani čerpat dotace. „Zeleň za divadlem je na hraně této definice už současnou rozlohou. Parcely 307/1 a 306 výrazně zasahují i do hloubky parku, a to v délce 33 metrů,“ připomenula Jurčová.

Primátor Jiří Korec připouští, že by na vyňatých parcelách mohl vyrůst polyfunkční a bytový dům. Podle organizátorů petice je to ale nesmysl. „Výrazně by to omezilo pořádání kulturních akcí ve zbylém parku, byly by problémy s rušením nočního klidu. Nesplnila by se ani povinnost vytvoření parkovacích míst, kterou ukládá stavební zákon. Prostory pro parkování v okolí chybí,“ doplnila Jurčová. Odhlučnění třídy Tomáše Bati může podle ní kvalitně zajistit i stromová a keřová bariéra.

Aktuální seznam míst, kde je možné petici podepsat, lidé najdou na facebookových profilech Zmizí parky ze Zlína? a Zachraňme park za Městským divadlem Zlín.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x