K výročí existence Zlína bude k vidění zajímavá výstava o bydlení

ZLÍN - Městský Odbor kultury a památkové péči pořádá výstavu Bydlíme! Život, plánování stěhování. Výstava avizuje blížící se kulaté výročí doložené existence města Zlína, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Výstava bude k vidění ve zlínském zámku a 29. dubna v 18.00 hodin ji uvede slavnostní vernisáž.

„Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně v roce 2022. Její námět i provedení vystihuje zásadní roli, kterou bydlení, potažmo místo k žití, pro člověka v životě má. Tato výstava bude určitě zajímat každého Zlíňáka,“ vzkázal náměstek primátora města Zlína Miroslav Adámek.

Tvůrci výstavy Bydlíme! Život, plánování, stěhování čerpali ze zlínského prostředí, ve kterém se objevují nejrůznější formy bydlení – od standardních rodinných domů, přes experimentální bytové domy, ceněná panelová sídliště i výstavní prvorepublikové vilové bydlení.

„Výstava nezastírá svou prvotní inspiraci historií výstavby baťovských residenční čtvrtí Zlína. V 19. století se v Evropě objevila první průmyslová města, která se záhy začala potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Během dalšího vývoje se pak ustavily městské a podnikové politiky péče o obyvatelstvo a zaměstnance, formou zajištění základních potřeb a služeb,“ sdělila Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína.

Návštěvníci v zámeckém sále ale neuvidí další sérii fotografií a modelů domů, bytů a jejich vybavení. Konkrétní pojetí výstavy představuje lidské příběhy čerpané ze zkušeností obyvatel Zlína. Sedm fiktivních obyvatel zde bude vyprávět svůj životní příběh a to, jak je bydlení ovlivnilo. Tuto individuální rovinu bude doplňovat širší zlínský, republikový i mezinárodní kontext. Stylizovaný graf například ukáže, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20. století.

„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy,“ uvedla kurátorka výstavy Barbora Vacková a dodala: „Konečně Zlín je také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů.“

Pro zájemce o hlubší prozkoumání tématu bude součástí expozice čítárna s dobovými dokumenty, pro děti pak herna, ve které si budou moci postavit vlastní město. Výstavu trvající do konce srpna doplní doprovodný program přednášek o zlínském bydlení a s ním souvisejících tématech.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x