Lidé mohou opět putovat za tajemným zlínským hradem

ZLÍN - V sobotu 27. dubna se uskuteční čtvrtý ročník akce nazvané Putování za tajemným zlínským hradem. Serveru Zlin.cz to sdělil Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

V pořadí čtvrtý ročník akce Putování za tajemným zlínským hradem si klade za cíl informovat obyvatele Zlína o zapomenutém zlínském hradu, který byl postaven ve 13. století na kopci Hradisko, asi kilometr jižně od centra Zlína. O tom, že existoval zlínský hrad, vědí jen milovníci historie, což je velká škoda. Právě touto akcí chceme ukázat cestu k zapomenutému místu. Že se nejedná jen o pověst, dokazuje archeologický výzkum, při kterém byly roku 1940 na Hradisku odkryty pozůstatky opevněného objektu, který je patrný na místě ještě dnes. V lidovém vyprávění zachyceném ve Starozlínských pověstech Karla Pekárka se o zlínském hradě traduje, že šlo o mohutnou třípatrovou stavbu se dvěma válcovými věžemi. Zdi byly prý silné na dva sáhy a dovnitř se vcházelo přes padací most střežený děly. A dokonce odtud měla vést podzemní chodba až do tři hodiny vzdáleného Provodova. Hradu i městu pod ním podle legend vládl tajemný rytíř Miloš.

Takové po mnoho pokolení tradované představy jsou sice přehnané, ale mají určitý reálný základ. Průzkumy provedené na Hradisku v letech 1938 a 1940 sice vyvrátily představu o rozsáhlém kamenném sídle, ale prokázal, že na tomto místě někdy od druhé poloviny 13. století stával opevněný objekt – hrad nebo tvrz, který sloužil ještě na přelomu 15. a 16. století.

Putování za tajemným zlínským hradem se koná 27. dubna a začne ve 12.00 hodin v parku Svobody před Zlínským zámkem. Zde se účastníci dozví první informace o Hradisku a poté se společně vydají ulicí Hradská na kopec Hradisko, kde stával v minulosti zlínský hrad. Trasa vede lesním terénem až na Hradisko a pohodovým tempem trvá necelou hodinu. „Akce bude takovým happeningem a oslavou historie zlínského hradu. Při prvním ročníku byla slavnostně odhalena informační cedule, která zde zůstala natrvalo. Letos se chystá překvapení v podobě dřevěné sochy rytíře Miloše. Akce bude zpestřena výklady o historii zlínského hradu, vystoupením šermířských skupin a občerstvením se středověkou tématikou. Akce je podpořena Statutárním městem Zlín a je součástí projektu Živý Zlín,“ dodal Fabián.

Pokud bude pršet, uskuteční se akce v jiném termínu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x