Nová sezona zlínského divadla bude o svobodě a nabídne tři české premiéry

ZLÍN - Podtitul Svobodná ponese 74. sezona Městského divadla Zlín. Divadelníci v ní chtějí připomenout, že uplyne 30 let od Sametové revoluce, a v jejich hledáčku bude vnitřní, soukromá svoboda každého člověka, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

„Získali jsme svobodu, ale co s ní? Co nám třicet let svobody přineslo? To jsou naše klíčové otázky pro nadcházející sezonu,“ řekl umělecký šéf zlínského divadla Patrik Lančarič. Předplatné je v prodeji od května.

Sezonu zlínského divadla otevře gangsterskou groteskou Václava Havla Žebrácká opera v režii Patrika Lančariče. Diváci se mohu těšit na souboj dvou zločineckých gangů, na souboj, v němž jsou zbraněmi slova a intriky. V hlavní roli šéfa jednoho z gangů se představí Radovan Král. Premiéra bude 21. září ve Velkém sále.

Druhým novým titulem na Velkém sále bude klasické světové drama Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího. Hra patří mezi vrcholná díla 20. století a bude krásnou hereckou příležitostí nejen pro Radoslava Šopíka, který se jako obchodní cestující Willy Loman bude pokoušet vyrovnat se ztrátou práce, sil i otcovské autority, ale například také pro Helenu Čermákovou. Premiéra v režii Lubomíra Vajdičky bude 19. října.

Po kabaretech Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček připravuje další politickou satiru Jednou budem dál ředitel zlínského divadla Petr Michálek. „Chceme opět kabaretní formou zmapovat to, co nás formovalo od okamžiku sametového cinkání klíči až po dnešek. Je to pro divadlo úžasná příležitost, jak nekorektně popsat naši cestu od komunistů ke komunistům,“ prozradil. Česká premiéra bude 16. listopadu.

Černá komedie Glorie zavede diváky do redakce newyorského deníku plné ambiciózních asistentů. Kam až jsou schopní zajít v honbě za vlastní slávou, ve snaze ukořistit ten nejlepší příběh? Je smutné, že nás mnohdy lidé začínají zajímat až v momentě, kdy se můžeme přiživit na jejich neštěstí. Současná hra dramatika Brandena Jacobse – Jenkinse byla v roce 2016 nominována na Pulitzerovu cenu. V režii Patrika Lančariče bude mít ve Zlíně českou premiéru 25. ledna.

Uvedením balady o řezníkovi Osobní poplach z pera zlínského soudce a spisovatele Josefa Holcmana bude divadlo pokračovat v linii regionálních témat, v jejichž rámci už pro jeviště objevilo například Žítkovské bohyně nebo Zvlčení. Silný příběh Holcmanova strýce Jožky, surového humanisty bojujícího s alkoholem a nepřízní osudu, uvede divadlo v režii Břetislava Rychlíka v české premiéře 29. února.

Tečka za sezonou bude humorná. „S diváky se 25. dubna díky temperamentní komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně podíváme na nábřeží prosluněné Itálie. Do víru pouličních hádek, sporů, pomluv a rvaček. Jak jinak, když jde o lásku a když jediným nástrojem k dosažení cílů je dokonale proříznutý ženský jazyk,“ doplnila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Nový titul přibude i v komorním Studiu Z. Diváci se mohou těšit na křehkou romantickou komedii Motýli jsou volní, která do Zlína opět coby režiséra přivede Jozefa Krasulu. Autor hry Leonard Gershe s ní sklízel velké úspěchy na Broadwayi. Inscenace získala ocenění Nejlepší americká hra roku 1969 a její filmová verze z roku 1972 získala Oscara a Zlatý globus. Premiéra bude 28. listopadu.

Děti do divadla patří, a tak nebude chybět ani nová pohádka. Na jevišti se tentokrát zabydlí dva nešikovní kutilové z oblíbených večerníčků Pat a Mat. Doma, na chatě i na zahradě zvládli už spoustu úkolů, v divadle ale ještě nic! Pod režijním vedením Terezy Volánkové a Martina Dědocha pohádku nastudují herci Josef Koller a Pavel Vacek. Premiéra bude 29. září.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x