V krajských nemocnicích zdravotníci lidi naučí, jak si správně mýt ruce

ZLÍNSKÝ KRAJ - Nemocnice ve Zlínském kraji si v pátek 3. května připomenou Světový den hygieny. Zdravotníci budou vzdělávat děti, dospělé i vlastní zaměstnance, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Jak si účinným způsobem dezinfikovat ruce a jaká zdravotní rizika hrozí při nesprávné hygieně rukou, to prozradí zdravotníkům, pacientům a veřejnosti odborníci z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně v rámci akce pořádané u příležitosti Světového dne hygieny rukou. Její účastníci si také budou moci prakticky ověřit, zda při očistě a dezinfekci rukou postupují správně a účinně minimalizují rizika pro sebe i své okolí. Akce se uskuteční v areálu zlínské nemocnice už tento pátek.

„Správné a důkladné mytí rukou je jednoduchá metoda, jak omezit šíření některých nemocí, a patří zároveň k těm vůbec nejúčinnějším. Špatně dezinfikovanýma rukama se totiž může přenášet řada infekčních onemocnění, k nimž patří například žloutenka typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové nebo enterovirové infekce. Je proto dobré správný poustup při hygieně rukou neustále připomínat, a to nejen laické veřejnosti, ale i zdravotníkům,“ vysvětlila důvody pro uspořádání vzdělávací akce Jana Lehnertová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Světový den hygieny rukou se uskuteční v areálu zlínské nemocnice v pátek 3. května v době od 8.00 do 12.45 hodin. „Máme připravený edukační stánek, který bude pro laickou veřejnost, ale i pro naše zdravotníky k dispozici od osmi do jedenácti hodin ve vestibulu onkologického centra. Potom se přesuneme ještě na dvě stanoviště, která jsou připravena primárně pro nemocniční personál. Správný postup při mytí rukou si budou všichni zájemci moci ověřit pomocí fluorescenčního roztoku pod lampou s ultrafialovým světlem,“ popsala vedoucí oddělení.

Právě v nemocničním prostředí je podle jejích slov důležité, aby byl dodržován správný postup při mytí rukou. „Zdravotníci si ruce dezinfikují mimo jiné při vstupu na pokoj pacientů, ale i při odchodu z pokoje. Stejně by měli postupovat i lidé, kteří přicházejí za svými blízkými do nemocnice na návštěvu. Zabraňují tak šíření infekcí a chrání tak nejen pacienty, ale i sami sebe a své nejbližší,“ dodává Jana Lehnertová.

Vsetínská nemocnice pořádá akci ke dni hygieny rukou pravidelně ve spolupráci se základními školami v regionu. Tentokrát zamíří její odborníci už 2. května do školy v Pozděchově. Žáci budou pod dohledem epidemiologické sestry provádět nácvik správné hygieny rukou a i tam využijí pro ověření postupu UV lampu. V Uherskohradišťské nemocnici si zájemci z řad veřejnosti mohou ruce umýt pod dohledem odborníků a UV lampy v pondělí 6. května v přízemí centrálního objektu. Tamní zdravotníci navíc nabídnou poradenství v oblasti hojení ran a pro zaměstnance nemocnice je připravena odborná přednáška na aktuální téma, kterým jsou spalničky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x