Projekt bytů pro duševně nemocné vyvolal u obyvatel zlínské části Letná velké obavy

ZLÍN - Zlínská radnice hodlá na Letné v Centru služeb a podpory vybudovat 11 malometrážních bytů pro duševně nemocné. Mezi obyvateli tyto plány vyvolaly velké obavy, a tak byla výstavba bytů i jedním z hlavních témat setkání obyvatel Letné s představiteli města, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Do plánovaných jedenácti malometrážních bytů míří lidé stabilizovaní, nikoliv neléčení. Tito lidé žijící s duševním onemocněním tedy nepředstavují pro své okolí žádné nebezpečí – takové bylo jedno z hlavních sdělení, které zaznělo na setkání obyvatel čtvrti Letná s představiteli radnice a dalšími hosty.

„Na posledním jednání zastupitelstva jsme schválili financování tohoto sociálního projektu a můžeme tak zažádat o dotaci. V případě, že dotaci získáme, počítáme s jeho realizací. Proto jsme tento projekt přijeli představit na Letnou. Jsem rád, že se občané aktivně účastnili diskuze a sdělili nám své obavy i připomínky, jak k projektu samotnému, tak k životu na Letné,“ prohlásil primátor Jiří Korec. „Do bytů, které chceme v Centru služeb a podpory stavět, mají přijít lidé, kteří jsou již takzvaně zaléčení a tedy stabilizovaní. Přijdou za sociální službou, za možností naučit se samostatnosti a zlepšit si tak vyhlídky do dalšího života,“ konstatoval náměstek primátora Aleš Dufek.

V rámci besedy byl projekt představen z hlediska výstavby, návaznosti na už stávající sociální služby na Letné, k přítomným promluvili i občané nemocní se schizofrenií. „Nebojte se nás, nejsme nebezpeční a chceme svobodně žít mezi vámi,“ zaznělo od nich mimo jiné.

Byty sociální rehabilitace, které město plánuje vybudovat na Letné, spadají do konceptu poskytování sociálních služeb ve Zlíně. Na jeho tvorbě se podílí ve spolupráci s magistrátem řada odborníků. „Sociální služby jsou složitým tématem, který vzhledem k vývoji ve společnosti nabývá na významu. Plánujeme je společně s těmi, kterých se týkají, kteří je poskytují a užívají, a to dlouhodobě,“ uzavřela Jana Pobořilová, vedoucí Odboru sociálních věcí magistrátu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x