Na Otevírání pramenů se do Luhačovic sjedou tisíce návštěvníků

LUHAČOVICE -  V Luhačovicích se ve dnech 10. až 12. května uskuteční tradiční Otevírání pramenů. Akce každoročně přiláká do města tisíce lidí, serveru Zlin.cz to za organizátory sdělila ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Folklorní průvod se svěcením pramenů, jarmark, spolek Calma v historických kostýmech, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého, ale třeba i společné cvičení jógy a tai chi v lázeňském parku. Lákadel, která nabídne letošní Otevírání pramenů, je spousta. „Program je velmi pestrý a věříme, že zaujme návštěvníky každého věku, včetně rodin s dětmi,“ poznamenala Slováková.

Nejkrásnější moravské lázně opět očekávají tisíce návštěvníků, pro které letos nachystali organizátoři také příjemnou novinku spojenou s parkováním. „Poprvé bude fungovat pro návštěvníky kyvadlová doprava mikrobusy od záchytných parkovišť do centra. Parkoviště přitom budou opět zřízena na příjezdu do města ve směru od Uherského Brodu. S fungováním odstavných parkovišť pomohou i dobrovolní hasiči. Na dopravní situaci v centru dohlédnou samozřejmě strážníci, kteří budou ale také daleko intenzivněji kontrolovat, zda lidé parkují tam, kde je to dovoleno,“ doplnila Slováková. Otevírání pramenů v posledních letech přiláká do města asi 10 tisíc lidí.

 I když se podobné oslavy přírodního bohatství v podobě přírodních minerálních pramenů rozrostly takovým způsobem až v poslední době, slavnosti spojené s prameny tu mají bohatou tradici jdoucí daleko do historie.

„Už naši předkové si byli vědomi významu pramenů, studánek, které pro ně byly životně důležité. Většinou s příchodem jara se konaly oslavy spojené s vodou. Zahajování sezony koncem 19. století se dělo před kaplí svaté Alžběty na Lázeňském náměstí. Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let 20. století a je spojena především s mimořádnou osobností folkloristky Věry Haluzové. Z jejích folklorně dramatických pásem inspirovaných lidovými zvyky vychází dramaturgie programů částečně i v letošním roce,“ dodala Slováková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x