Ve Valašském Meziříčí budou muset nově částečně zpoplatnit MHD

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Až do konce příštího roku bude město Valašské Meziříčí testovat změny v městské hromadné dopravě. Některé už byly zavedeny, další se připravují, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Lukáš Martinek.

Začátkem listopadu končí smlouva se současným dopravcem. Novou veřejnou zakázku ale město vypsat nemůže, protože zatím nezná přesný rozsah požadovaných služeb. Dle platné legislativy EU bude mít prodloužení smlouvy od listopadu 2019 do konce roku 2020 za následek částečné zpoplatnění MHD.

„Nemám z toho radost. Vím, že občané budou muset vynaložit náklady navíc, ale snažili jsme se vyjednat podmínky, které na jejich peněženku budou mít co nejmenší dopad. Od listopadu už nebudeme mít MHD zdarma, ale troufám si říci, že skoro zdarma,“ uvedl starosta města Robert Stržínek.

V letošním a příštím roce chce město zapracovat připomínky občanů a vyhodnocovat linky z hlediska jejich využití. K tomu se navíc přidružuje poměrně nepřehledná situace se zajištěním autobusové dopravy ve Zlínském kraji. Veřejnou soutěž na dodavatele krajské přepravy momentálně řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jak budou vypadat příměstské linky, se tak ještě neví. Je však jisté, že oproti stávajícím, které provozuje ČSAD Vsetín, se změní.

„My doposud ani nevíme, jestli bude nový dopravce používat stávající autobusové nádraží, anebo nás požádá o možnost využívat terminál u vlakového nádraží. Tomu bychom pak museli samozřejmě uzpůsobit trasy linek MHD,“ konstatoval David Černoch, vedoucí odboru komunálních služeb. Současné autobusové nádraží má v užívání společnost ČSAD Vsetín, která krajské linky s největší pravděpodobností obsluhovat nebude, protože ve veřejné soutěži zvítězil jiný dopravce.

Město tak pro vyhlášení případné soutěže na provozovatele MHD nemá dostatek informací, zejména co se kilometrového nájezdu autobusů týče. Proto začátkem listopadu prodlouží do konce roku 2020 smlouvu se současným dopravcem přímým zadáním. Jenže dle evropských směrnic znamená absence bez veřejné soutěže automaticky nutnost platit jízdné. „Od roku 2021 se chceme znovu vrátit k modelu bezplatné MHD,“ přislíbil Stržínek.

Na celou přechodnou 14měsíční dobu stačí dospělým zaplatit 70 korun, dětem a studentům do 15 let 20 korun. Částku je potřeba si nabít na čipovou kartu ČSAD. Kdo kartu prozatím nemá, bude si ji moci za 130 korun koupit. „To bude jednorázový poplatek na celých 14 měsíců, během kterých budeme ladit jízdní řády a připravovat soutěž na nového dodavatele,“ vysvětlil Černoch. Děti do 6 let a nově také lidé starší 65 let i držitelé průkazu ZTP budou mít přepravu po městě zdarma. Čipové karty s příslušným tarifem MHD bude možné zakoupit ve výpravní budově ČSAD na autobusovém nádraží od 2. září.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x