Tip na jarní výlet: Kámen a voda pro Národní divadlo z Hostýna

VÝCHODNÍ MORAVA – Dalším tipem na výlet Centrály cestovního ruchu Východní Moravy se vrátíme v čase do 16. května roku 1868, kdy byla v Praze položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí, připomněl serveru Zlin.cz pracovník centrály Zdeněk Urbanovský.

Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přiváženy z různých symbolických míst Čech a Moravy. Také z památného Hostýna, hory nazývané také Maják Moravy. Tento kámen, který má v základech Národního divadla číslo 19, nese nápis: „Mrzkost jest poroba Hospodinu. Z Hostýna z Moravy“. Do Prahy jej vypravili v roce 1868 občané města Bystřice pod Hostýnem. Spolu se základním kamenem tehdy putoval do Prahy také soudek s hostýnskou svatou vodou určenou k ředění malty.

Nejnavštěvovanější tuzemské poutní místo si tuto poctu bezesporu zaslouží. Zdejší baziliku Nanebevzetí Panny Marie vyhledávají statisíce poutníků nejen z tuzemska, ale také z celé Evropy. Areál zdobí několik křížových cest, ta nejznámější je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Při návštěvě Hostýna si kromě poutního místa všimněte také kamenné rozhledny, jejíž základní kámen položil v roce 1897 císař František Josef I. a svolil, aby nesla jeho jméno. Hostýn dal také jméno malebnému pohoří, které nabízí skvělé turistické trasy jak pro pěší, tak pro cyklisty, ale také vás zde potěší řada studánek s vodou, kterou můžete bez obav pít.

Na rozdíl od Radhoště či Buchlova není na Hostýně nijak označeno místo, odkud byl základní kámen vytěžen. Kámen pochází z bývalého kamenolomu, který leží mimo turistické trasy v katastru obce Slavkov pod Hostýnem na západním úbočí Hostýna. Mimo jiné byl z tohoto místa také těžen kámen pro stavbu gotické katedrály sv. Václava v Olomouci.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x