Václav Postránecký a jeho stopy v našem regionu

ZLÍN, UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Do hereckého nebe zamířil jeden z největších mistrů oboru posledních desítek let. Moc se to neví, ale hvězdná kariéra Václava Postráneckého coby herce začínala ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Sem se opravdu rád vracel.

„Vždycky, když mu to umožnil čas, rád zavítal k nám do divadla. Byl někdy začátkem roku 2016. Poté, co si prohlédl celý provoz, se zastavil i v šatně a posadil se na místo, které mu patřilo v letech 1960 – 62, kdy tu jako mladičký elév dávno před svými dvacátými narozeninami stál na samém prahu tak hvězdné kariéry. Byl plný sil, elánu, plánů, kde by nás tehdy napadlo, že se vidíme naposledy,“ vzpomíná Josef Kubáník, člen uměleckého souboru divadla a také mluvčí chvalně známé scény.

„Mistr byl docela překvapen, že máme více abonentů než jeho mateřská scéna, tedy činohra Národního divadla,“ připomněl s úsměvem Kubáník.

Paměť přímo úžasnou osvědčila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka zlínského Mezinárodního filmového festivalu filmů pro děti a mládež.

„Jednak k nám často a rád jezdil jako host, ale podpis tu má i jeho syn Vilém, v roce 2013 jsme ho po boku slavného otce měli v porotě soutěže studentských filmů,“ vybavila si s tím, že sám Václav Postránecký ve Zlíně i filmoval. „Bylo to začátkem osmdesátých let minulého století, ztvárnil jednu z postav ve snímku režiséra Zdeňka Zydroně Pohádka svatojánské noci.“

Také ředitel zlínského Městského divadla Petr Michálek zavzpomínal na velkého herce. „Působil v čele Herecké asociace, a třebaže jsme měli na probírané téma rozdílný názor, byl plný pochopení i pro jiný pohled na věc,“ vrací se o pár let zpět Michálek.

Také zlínští umělci si památku Václava Postráneckého připomněli. A to docela originálně. Na tradiční divadelní Cyklojízdě uctili jeho památku minutou ticha.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x