Ve Zlíně startuje festival Setkání Stretnutie

ZLÍN - V pondělí 13. května začne ve Zlíně 24. ročník česko-slovenské divadelní přehlídky Setkání Stretnutie. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského divadla Zlín Veronika Jurčová.

Patronkou letošního ročníku bude herečka Slovenského národního divadla Táňa Pauhofová. Čeští diváci ji mohou znát z řady českých filmů, ztvárnila například roli prostitutky Tali ve snímku Román pro muže, Lídu Baarovou ve stejnojmenném filmu nebo roli spolumajitelky knihkupectví Lindy ve snímku Všechno nebo nic.

První festivalový den se v 17.00 hodin uskuteční na schodech před divadlem festivalová vernisáž s hudebním doprovodem kapely Heda Pěňová. Oficiální zahájení festivalu je na programu v 18.00 hodin ve Velkém sále (Láskavé bohyne, Slovenské národné divadlo). Před představením bude vyhlášena a předána i festivalová cena Martina Porubjaka, kterou letos převezme J. A. Pitínský.

Akce potrvá do 18. května a opět nabídne to nejlepší, co se urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. Do Zlína přivede také řadu osobností, například Emílii Vášáryovou, Zuzanu Stivínovou, Radima Vizváryho nebo herce Dejvického divadla.

Setkání Stretnutie se každoročně zaměřuje na novinky z oblasti českého a slovenského divadla. Slovenské národné divadlo Bratislava přiveze řadou cen ověnčené Láskavé bohyne, Divadlo Pod Palmovkou „milostnou příručku“ Jak sbalit ženu 2.0 a Komorné divadlo Martin hudební inscenaci Zem pamätá, biografii populárního slovenského zpěváka Karola Duchoňa. „Chybět nebude ani Dejvické divadlo – novinku Elegance molekuly odehraje poprvé na jevišti Velkého sálu – a originální Divadlo VOSTO5 se svébytnou autorskou inscenací Společenstvo vlastníků. Do Zlína se po roce vrátí i mim světového formátu Radim Vizváry, tentokrát s iluzionistickou pantomimou VIP,“ upřesnila Jurčová.

Součástí festivalu je i bohatý doprovodný program. Například progresivní slovenská kapela Talent transport odehraje v Dílně koncertní verzi muzikálu Petr a Lucie. Jako hosté vystoupí Dorota Nvotová a Jakub Ursiny. Na programu je i koncert legendárních zlínských dixielandových Jazzzubs. Rozdováděnou festivalovou tečkou bude Tančírek se zlínskými herci coby muzikanty.

Na své si přijdou i děti. Divadlo Polárka přiveze Vinnetoua a Naši třídu. Open air rozbalí v sobotu dopoledne v parku za divadlem svůj Cirkus Necirkus Divadlo facka. Po něm bude následovat série dílniček pod vedením herců. Vstup je zdarma.

Po roční pauze se lze v rámci festivalu opět přihlásit i na dva workshopy. Do tajů divadelní fotografie mohou zájemci proniknout pod vedením Marka Malůška. Prostor bude věnován i tvůrčí práci se světlem, scénování a komunikaci s modelem. Workshop fyzického projevu povede Pavol Seriš, autorský herec, komik, mim a klaun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x