Záchranáři získají 20 nových defibrilátorů za 13 milionů

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skoro 13 milionů korun budou stát defibrilátory, které dostane Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Nahradí stávající přístroje, které už přestávají vyhovovat aktuálním požadavkům, řekl serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového oddělení Zlínského kraje.

Pořízení defibrilátorů pro záchranku schválila krajská rada. Kraj je zřizovatelem záchranky. „V souladu s nejnovějšími poznatky z praxe se u defibrilátorů v současnosti požaduje například monitorace kyslíku a dalších látek v krvi, metronom pro vedení kompresí při nepřímých srdečních masážích, datový přenos EKG křivky na cílové zdravotnické pracoviště nebo neinvazivní měření krevního tlaku. To všechno a mnoho dalšího budou nově pořízené přístroje splňovat,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Záchranka dostane v letech 2020 až 2024 každý rok čtyři kusy. „Defibrilátory slouží k péči o pacienty se selháním základních životních funkcí. Využívají se při oživování pacientů se zástavou oběhu, ale také při monitorování srdeční činnosti. Jsou povinnou výbavou záchranářských vozidel,“ informoval Vandík.

Posádky záchranné služby dostanou i nové speciální tablety pro pořizování dat z jednotlivých výjezdů. Zlínský kraj je pořídí z fondu investic ještě letos tak, aby měla každá posádka svůj tablet. Nákup 29 tabletů vyjde na 2,4 milionu korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x