Na problémový bytový dům dohlédne kamera

KROMĚŘÍŽ - Na pořádek před domem v kroměřížské Albertově ulici 3883, který je známý jako Děvín, dohlíží nově kamera městské policie. Serveru Zlin.cz to řekl mluvčí města Jan Vondrášek.

„Věřím, že kamera bude působit preventivně a že případů narušování veřejného pořádku v lokalitě ubyde,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Děvín obývají především sociálně slabší lidé. Městská policie z vlastní aktivity a kvůli stížnostem sousedů loni k tomuto bytovému domu vyjížděla prakticky obden.

Nejčastěji to bylo kvůli rušení nočního klidu, narušování občanského soužití a k dopravním přestupkům. Letos ale výjezdů ubylo. „Přijali jsme jich jen asi tři desítky. Většinou se jednalo o přestupky na úseku dopravy, zákaz vjezdu, stání a zastavení. V zimním období se vždy počet přestupků snížil, výrazný nárůst nenastal ani s příchodem jara,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš.

Podle Radovana Klabala, vedoucího radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví, se situace v lokalitě zklidnila díky spolupráci majoritního vlastníka bytů, města i neziskových organizací, které v lokalitě působí. „Majitel je v intenzivnějším kontaktu s oddělením sociálně právní ochrany dětí, které informuje například o dětech, jež nechodí do školy. Platí pracovníka, který se stará o úklid před domem, a v poslední době také ukončil smlouvy několika problémovým nájemníkům,“ řekl Klabal.

Na Děvíně také působí sociální pracovníci radnice a v majitelem vyčleněné místnosti rovněž pracovníci sociálně preventivní služby Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kroměříž – Společnost Podané ruce. „Starají se o volný čas tamních dětí a mládeže. Místnost je k dispozici i dalším poskytovatelům sociálních služeb,“ doplnil místostarosta Vít Peštuka. Majitel většiny bytů také zvažuje instalaci vlastních kamer, které by dohlížely na případné narušování veřejného pořádku v domě i na nakládání s odpady před domem.

Společnost Biopas zde má oproti srovnatelným domům více kontejnerů a sváží je častěji. „Lidé žijící v okolí Děvína se bojí a stěžují si na hluk a právě na hromadění odpadu. Aktivitu majitele většiny bytů vítáme, majitelé totiž mají odpovědnost za své nájemníky. Město bude ale v rámci možností, které mu dovoluje zákon, nadále v lokalitě působit,“ dodala místostarostka Daniela Hebnarová.

Město zvažovalo, že lokalitu vyhlásí jako oblast se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, takzvanou „bezdoplatkovou zónu“. Noví žadatelé, tedy nájemníci, kteří se do ní přistěhují, by pak nedostali doplatek na bydlení. Ústavní soud ale stále nerozhodl o návrhu skupiny senátorů, kteří chtějí tuto pasáž zákona o hmotné nouzi zrušit.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x