Společnost Biotrend Morava neoprávněně zavážela pozemek města v cihelně

KROMĚŘÍŽ - Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského potvrdil, že společnost Biotrend Morava v rozporu s povolením zaváží pozemek města Kroměříž ve vážanské cihelně. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí města Jann Vondrášek.

Radnice kromě podnětu báňskému úřadu podala rovněž podnět České inspekci životního prostředí, která zkontroluje původ navezeného materiálu. „Pracujeme také na instalaci kamery v cihelně, která by sledovala činnost na městských pozemcích,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Město reagovalo na podněty obyvatel Vážan bydlících poblíž cihelny. „Vzhledem k tomu, že se jedná o důlní prostor, je správním úřadem příslušným ke kontrole, zda činností v tomto prostoru nedochází k porušování zákona, popřípadě rozhodnutí jimi vydanými k hornické činnosti, báňský úřad,“ doplnila vedoucí právního odboru radnice Ladislava Žiaková.

Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského rozhodl v roce 2001 o povolení hornické činnosti v cihelně. „Stanovil ale podmínky, kdy mimo jiné konstatuje, že hornickou činností ani přístupem do prostoru zásypu nesmí dojít k dotčení pozemků, které od loňského roku patří městu. Stanovil také, že minimální vzdálenost městského pozemku od prostoru, kde se ukládá zemina, kameny a hlušina, musí být 12 metrů,“ dodala Žiaková.

Báňský úřad konstatoval, že společnost Biotrend Morava některé podmínky rozhodnutí porušila. „Čekáme na to, až dostaneme od báňského úřadu odpověď, jak bylo s podnětem města naloženo. Očekáváme, že úřad společnosti uloží povinnost zjednat nápravu. Podle toho budeme postupovat dál,“ doplnil Němec.

Město loni v areálu vážanské cihelny koupilo od dvou majitelů pozemek o celkové výměře téměř 8 000 metrů čtverečních a k tomu i dva menší o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních. Město je kupovalo proto, aby ochránilo obyvatele místní části Vážany a přilehlého sídliště Zachar před navážením nebezpečných látek do cihelny. Město Kroměříž bude díky nákupu pozemku vždy účastníkem řízení, která se povedou ohledně možného zavážení cihelny.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Lidé i vedení města se opakovaně postavili proti pokusům zavážet cihelnu látkami, které by mohly negativně působit na životní prostředí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x