Lidé si budou moci v holešovském zámku vůbec poprvé prohlédnout náhodně objevený raně barokní most

HOLEŠOV - Městské kulturní středisko Holešov pořádá první mimořádnou prohlídku raně barokního mostu holešovského zámku, přes který byl v zimě vybudován ochranný skelet. Veřejnost se na historické prostory pod zámeckým vstupem může podívat v pátek 14. června ve 14.00, 15.00 a 16.00 hodin, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí kulturního střediska Dana Podhajská.

Zájemci o mimořádnou prohllídku si musejí předem rezervovat místa v Městském informačním centru Holešov nebo telefonicky na čísle 573 395 344. Maximální kapacita jedné prohlídky je deset osob. Cena je 50 korun za osobu. Jde o nejstarší most svého druhu na Moravě a i v širším srovnání je takových staveb jen několik. Byl postaven v době raného baroka přes zámecký příkop a kryje jej betonová skořápka, která zároveň umožňuje památku zpřístupnit veřejnosti.

„Původně se do zámku vcházelo branou, ke které vedl kamenný most se dvěma oblouky. V polovině 18. století byl ale vchod rozšířený a jeho rozměrům se musel přizpůsobit i most. Ten původní byl zasypán a na něm postaven další. Ještě později, při opravách kolem roku 1960, byly dozděny boční stěny až na dno příkopu. Informace o tom, že je uvnitř schovaná původní stavba, postupem času zcela zapadla. Most se objevil teprve v roce 2016, kdy se propadla vozovka vrchního mostu. Z nepříjemné havárie tak nakonec vyvstal mimořádný objev. Skutečně jedinečný, protože je o století starší než podobná konstrukce na Velehradě a v malenovickém hradě,“ podotkla Podhajská.

K mostu vede z právé strany vstupu do zámku točité schodiště. Návštěvníci sestoupí do příkopu a odtud dveřmi projdou dovnitř nové stavby, která ukrývá tu původní. Podle rozhodnutí vedení města nebude most zahrnut do běžného návštěvnického okruhu zámku, ale bude prezentován jen při mimořádných prohlídka. Ve sklepení totiž hnízdí chránění netopýři.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x