Hladiny řek se zvedají na Valašsku, Kroměřížsku i Luhačovicku

ZLÍNSKÝ KRAJ - Fronta s vydatným deštěm, která přechází přes Českou republiku, zvedá hladiny řek také ve Zlínském kraji. Jak serveru Zlin.cz uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, obzvláště na Valašsku se dá očekávat, že některé toky dosáhnou i druhého stupně povodňové aktivity.

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd. Na Horní Bečvě spadlo 54 mm srážek. V současnosti jsou největší srážky za jednu hodinu ve Vsetíně (11 mm), Karolince (10 mm) nebo ve Valašském Meziříčí (8 mm). „V reakci na tyto srážky dochází na některých vodních tocích k vzestupům hladin, aktuálně jsou dosaženy 1. stupně povodňové aktivity na Rožnovské Bečvě v Rožnově a Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích,“ upřesnil Chmelař. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhl před 14. hodinou i tok Juhyně v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Velmi výrazně stoupá také hladina Luhačovického potoka, do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity ale ještě stále zbývá asi 28 centimetrů.

V úterý odpoledne byla z preventivních důvodů otevřena spodní výpust na vodním díle Karolinka. „Naše nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky, retenční prostory jsou na všech nádržích volné a hladinu zásobních prostor upravujeme dle aktuální situace a předpovědi. Naši dispečeři vývoj pečlivě monitorují a situaci sledují i zaměstnanci v terénu,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Vzhledem k dalším předpokládaným srážkovým úhrnům lze podle Povodí Moravy očekávat další vzestupy hladin vodních toků. Obzvláště toky v Beskydech prý mohou dosáhnout prvního a lokálně i druhého stupně povodňové aktivity.

Situace, kdy sucho střídají povodně, je v období probíhající klimatické změny typické. Několikadenní déšť však nedokáže doplnit deficit několik let trvajícího sucha. Podle odborníků dojde k nasycení svrchní části půdy, na doplnění hladiny podzemních vod to však nestačí. „Na podobné vývoje si musíme začít zvykat. Povodně a sucho jsou dvě strany téže mince. Budeme se s nimi setkávat pravidelně. Aktuální situace dokládá, že vedle opatření proti suchu je třeba dokončovat protipovodňovou ochranu v obcích a ve městech. Zbytečná zdržení a průtahy při realizaci protipovodňové ochrany budou do budoucna zvyšovat riziko škod způsobené povodněmi v daných lokalitách,“ doplnil Gargulák.

Podle předpovědí by srážky měly od zítra postupně ustávat.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x