Zlín Film Festival: Pondělí patří cestovateli Zikmundovi

ZLÍN – Čtvrtý den festivalu vzdá hold cestovateli Miroslavu Zikmundovi, jehož sté narozeniny letos inspirovaly k tématu ZFF Objevuj & poznávej. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Projekce filmu Století Miroslava Zikmunda bude doplněna besedou s cestovateli a následovníky legendárního cestovatele. Zahájena bude i výstava projektu Z100, který se vydal po stopách dvojice H+Z po téměř šedesáti letech. Do festivalové aleje přibydou další dva stromy, které vysadí Young Stars tohoto ročníku Zlín Film Festivalu. Vyhlášeni budou vítězové výtvarné soutěže pro děti se zrakovým postižením Radost tvořit. V koncertní zóně dostanou příležitost regionální kapely.

K nejdůležitším událostem dne patří:

Století Miroslava Zikmunda – filmová projekce a beseda, Kongresové centrum, 19.30 hodin. Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Následné besedy se zúčastní etnolog, spisovatel a novinář Mnislav Zelený

Atapana, cestovatel Dan Přibáň, Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z projektu Z100 a režisér snímku Petr Horký

Z100 – Jedinečná výstava retrospektivních fotografií z cesty po stopách Hanzelky a Zikmunda, Kongresové centrum, foyer, 9.00-19.00 hodin Projekt mapuje cestu H+Z z let 1959-1964 a přináší dokumentaci s odstupem téměř 60 let. Poznejte, jak se změnila EuroAsie. Výstava potrvá do 31. 5.

Sázení festivalového stromu s Young Stars, Univerzitní park, 10.00 hodin. Sázení nových stromů do festivalové aleje za účasti Young Stars, kterými jsou letos mladé herečky Jordanne Jones (Irsko) a Eleanor Worthington-Cox (Velká Británie).

Radost tvořit: Cesta kolem světa – slavnostní vyhlášení vítězů, Kongresové centrum, 13.00 hodin. Mezinárodní výtvarná soutěž dětí a mládeže se zrakovým postižením je již 22 let součástí ZFF. Výstava soutěžních prací je v budově U13 a potrvá do 31. 5.

Z filmového programu pořadatelé doporučují:

Kolo štěstí (režie: Amir Mashhadi Abbas, Írán, 2018, 78 min.), Golden Apple Cinema 6, 14.30 hodin – Desetiletý Gholamreza žije v severoíránské vesnici a potřebuje kolo, aby vyhrál cyklistický závod a splatil tak dluh svého otce. Projekci uvede delegace tvůrců filmu.

Rošťák Vitello (režie: Dorte Bengston, Dánsko, 2018, 72 min.), Golden Apple Cinema 3, 13.10 hodin a Golden Apple Cinema 6, 17.00 hodin – Chlapci jménem Vitello, který žije jen s matkou, rozhodně nechybí chuť do života a energie. Kdo ale Vitellovi chybí, je táta.

S Abem v kuchyni (režie: Fernando Grostein Andrade, USA, Brazílie, 2019, 85 min.), Golden Apple Cinema 2, 15.10 hodin – Je mu dvanáct a jeho vášní je vaření. Ze své role prostředníka mezi politicky znesvářenou rodinou je už unavený. Setkání s africko-brazilským šéfkuchařem mezinárodní restaurace Chicem dá ale věcem nový rozměr.

Fíkovník (režie: Aäläm-Wärqe Davidian, Etiopie, Francie, Německo, Izrael, 2018, 93 min.), Golden Apple Cinema 5, 19.00 hodin – Život šestnáctileté židovky Miny se zmítá mezi surrealistickou rutinou diktovanou občanskou válkou v Etiopii a posledními dny strávenými s jejím křesťanským přítelem Elim.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x