Kraj opět finančně podpoří budoucí lékaře a zdravotníky

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dlouhodobý nedostatek lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků je důvodem, proč bude Zlínský kraj pokračovat ve spolupráci s krajskými nemocnicemi v poskytování stipendií studentům předposledních a posledních ročníků vysokých či vyšších odborných škol, kteří se rozhodnou začít po úspěšném ukončení studia v některé z těchto nemocnic pracovat. Pro tento účel má kraj ve svém rozpočtu na příští školní rok připraveno 750 tisíc korun, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

„V současné době tato stipendia čerpá 11 budoucích lékařů a osm budoucích zdravotníků. V minulosti stipendia využilo a nyní už pro nemocnice pracuje 12 lékařů a osm zdravotníků. Ze všech nemocnic je ve využívání tohoto stipendijního nástroje nejaktivnější ta Uherskohradišťská,“ přiblížil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, zodpovědný za oblast krajského zdravotnictví.

Možnost stipendií mohou ve Zlínském kraji využít nemocnice, které mají minimálně pět oborů s akutní lůžkovou péčí. Týká se to zejména všech čtyř krajem vlastněných nemocnic (Krajská nemocnice T. Bati, Kroměřížská, Uherskohradišťská, Vsetínská). Systém je nastaven tak, že nemocnice, které se chtějí do vyplácení stipendií zapojit, požádají kraj o dotaci v rámci k tomu určenému programu. Rámec programu pro vyplácení stipendií v příštím akademickém roce již projednala Rada Zlínského kraje a doporučila jej schválit krajským zastupitelům. Každá nemocnice může obdržet až 300 tisíc korun. K takto získaným penězům pak přidá své vlastní prostředky ve stejné výši (kraj a nemocnice tedy hradí náklady půl na půl).

Student šestiletého magisterského programu Všeobecné lékařství může získat 50 000 korun za jeden akademický rok prezenčního studia, celkem tedy 100 000 korun za oba roky, kdy má nárok stipendium čerpat, a zavazuje se, že pro nemocnici bude pracovat do doby absolvování základního kmene specializačního oboru a dále minimálně dva roky.

Student programu vyšší odborné školy či vysoké školy nelékařského zdravotnického oboru může získat 25 000 korun za rok, tedy oba roky celkem 50 000 korun, pokud se zaváže pracovat pro nemocnici minimálně tři roky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x