Téměř nevidomý fotograf vystavuje ve Zlíně své nevšední snímky

ZLÍN - V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně byla zahájena výstava fotografií Lubomíra Pavelčáka Nevidět neznamená nevnímat. Serveru Zlin.cz to řekla projektová manažerka knihovny Gabriela Winklerová.

Téměř nevidomý autor, který si kvůli svému handicapu s nadsázkou říká Lichoočko, vystavuje své krásné a neobvyklé fotografie, kterým skromně říká „cwaky“. Jeho typickým rukopisem jsou takzvané „brýlovky“, které vytváří skrz své brýle a kterými zaujal také odbornou porotu různých soutěží.

„Fotoaparát jsem původně začal používat jako nutnost, když jsem se potřeboval na cokoli podívat, na ceny v obchodě, jízdní řád na zastávce a podobně. Postupně se pak stal mou neoddělitelnou součástí,“ vysvětlil Lubomír Pavelčák, jak se navzdory svému handicapu dostal k fotografování. „Kvůli vadě zraku si nemohu vychutnat některé okamžiky jako běžní lidé a díky fotoaparátu se mohu podívat, kde jsem byl a co se tam dělo. Později jsem některé fotografie ukázal mým kamarádům a ti mi řekli, že na to, jak špatně vidím, jsou opravdu skvělé. Líbí se jim pojetí fotografií, konkrétně způsob, jakým svět vidím a zachycuji. A při příležitosti, kdy mi kamarád půjčil svou digitální zrcadlovku, jsem kouzlu focení úplně propadl a začal jsem fotit intenzivněji,“ dodal autor snímků.

I přes nepřízeň osudu Lubomír Pavelčák žije aktivním životem. Coby zapálený cestovatel fotografie pořizuje nejen u nás, ale i na svých toulkách v zahraničí, pravidelně vystavuje a publikuje. Hraje na baskytaru v kapelách Ostband a R-Company.

Výstava je pořádána v rámci Dnů umění nevidomých na Moravě, které již od roku 1995 každoročně organizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS). Vernisáže výstavy se ve Zlíně zúčastnil také prezident SONS Václav Polášek a koordinátorka festivalu Dnů umění nevidomých a Tyfloart Dagmar Filgasová. Hudební doprovod přednesl nevidomý zpěvák a kytarista Zdeněk Hradil, který dále v rámci Dnů umění nevidomých bude mít tento pátek 7. června od 10.00 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně koncert společně s baskytaristou Jaroslavem Ticháčkem.

Výstava bude v krajské knihovně přístupná až do 29. června. Vstup je zdarma.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x