Ve zlínské zoo se narodilo první mládě mořského rejnoka

ZLÍN - V Zátoce rejnoků ve zlínské zoo mohou návštěvníci spatřit vůbec první mládě mořského rejnoka, které tu přišlo na svět po pětiletém snažení. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Když zlínská zoo po čtyřech letech přípravy a roční realizace otevřela v září 2014 Zátoku rejnoků, splnila si velký chovatelský sen. Získat pro zoo mořské rejnoky a zároveň návštěvníkům dopřát naprosto výjimečné setkání s obyvateli moří. Vznikla tak jedinečná expozice, která svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby. Pouze ve zlínské zoo si návštěvníci mohou rejnoky pohladit a dokonce i nakrmit krevetami.

„Dlouhých téměř pět let jsme se také snažili vytvořit pro rejnoky co nejoptimálnější chovatelské podmínky. Ačkoliv náš druh, siba ománská, patří mezi nejpočetnější druhy ve volné přírodě, o jejich životě, chování a rozmnožování prakticky neexistují žádné studie či poznatky. Na konci května jsme se však dočkali velkého překvapení. Chovatelům v Zátoce rejnoků se tak brzy ráno ve čtvrtek 22. května naskytnul opravdu mimořádný pohled. Kromě skupiny 18 dospělých jedinců spatřili v bazénu i první mládě siby ománské. Pět let zkoušení a hledání těch nejoptimálnějších chovatelských podmínek konečně přineslo ovoce. Pro jistotu jsme narozenou samičku přesunuli do oddělené části bazénu, kde jí společnost dělají pouze tři dospělí jedinci,“ doplnila Bujáčková.

První mládě mořských rejnoků při troše trpělivosti uvidí již v Zátoce rejnoků i samotní návštěvníci. Samička si však postupně zvyká na nové prostředí a také na kontakt s lidmi. „K naší velké radosti již přijímá potravu, kterou tvoří drobně nakrájené mušle. Prozatím ji však návštěvníci mohou jen pozorovat, na přímý kontakt si budou muset ještě chvíli počkat,“ dodala Bujáčková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x