Ve Velkých Karlovicích vykvetly vzácné orchideje

VELKÉ KARLOVICE - Úchvatnou podívanou si v těchto dnech užívají návštěvníci Velkých Karlovic. Mohou se totiž pokochat krásou rozkvetlýc vzácných orchidejí, serveru Zlin.cz to sdělila luvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Ve Velkých Karlovicích opět nastalo období, kdy na místních loukách vykvétají vzácné pestrobarevné vstavače. Jedním z míst, kde se pravidelně vyskytují ve zvláště velkém množství, je louka u hotelu Horal.

Tu v těchto dnech doslova pokryly stovky výrazně fialových květů. „Letos vstavače vykvetly zhruba o dva týdny později, protože jaro bylo chladnější než obvykle,“ podotkla Žáčková. V Chráněné krajinné oblasti Beskydy se vyskytuje několik vzácných druhů vstavačovitých orchidejí. U Horalu konkrétně kvete každým rokem prstnatec májový. K vidění je na golfovém hřišti na svahu pod hotelem v takzvané biozóně, kam je v souladu s ochranářskými pravidly přísně zakázán vstup nejen golfistům, ale také všem dalším návštěvníkům Beskyd. I proto se zde daří udržet příznivé podmínky pro chráněné rostliny i živočichy.

Fialové prstnatce jsou dobře vidět z blízkého turistického chodníku. Období květu trvá krátce, se současným teplým počasím možná půjde jen o pár nadcházejících dnů.

Vstavačovitá rostlina prstnatec májový je v České republice chráněna jako ohrožený druh. Daří se jí na podmáčených loukách, které dříve byly v krajině běžné, ale v poslední době jich ubývá. Jedním z posledních míst volného výskytu je právě CHKO Beskydy.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x