Zlínská zoo chystá křtiny Gibona stříbrného, kmotrou bude Lenka Krobotová

ZLÍN - Mládě gibona stříbrného je významným mezinárodním chovatelským úspěchem. Zlínská zoo chystá na začátek prázdnin jeho křtiny, informovala server Zlin.cz mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zlínská zoo slaví další mezinárodní chovatelský úspěch. Jedná se navíc o první odchov v historii zoo. Gibon stříbrný patří mezi nejohroženější primáty na světě, počty ve volné přírodě se odhadují na méně než 2 000 jedinců. Mládě díky příkladné péči jedenáctileté samice Isabell skvěle prospívá. Gibony stříbrné chová 18 světových zoo, za uplynulých 12 měsíců se chovatelským úspěchem může pochlubit pouze šest zahrad včetně zlínské. Návštěvníci celou rodinnou skupinku včetně dvanáctiletého samce Peucanga uvidí v asijské oblasti zoo v expozici HALA-BALA.

Zlínská zoo chová gibony stříbrné od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár. Malý gibon se narodil na začátku února 2019, první měsíce svého života však strávil společně s rodiči v chovatelském zázemí. Pohlaví mláděte prozatím neznáme. Matka jej velmi pečlivě střeží, mládě se po celou dobu pevně drží srsti na jejím břiše. To vše je však pro nás důkazem, že skutečně zdárně prospívá. Hlavní potravou mláděte je nyní mateřské mléko, postupně však již také zkouší potravu dospělých (listová zelenina, ovoce, větvičky vrby-nejoblíbenější potrava gibonů ve zlínské zoo) a podniká již první krátké „výlety“ za bedlivého dozoru samice.

Ve volné přírodě žijí pouze v západní části indonéského ostrova Jáva. Jejich počty však stále klesají. Na vině je především kácení tropických pralesů pro zemědělské účely a neustálé rozšiřování jednotvárných monokulturních plantáží, kde gibboni nedokážou žít.

Slavnostní křtiny malého gibbona proběhnou ve čtvrtek 4. července v 14.00 hod. v expozici Hala-Bala. Kmotrou se stane oblíbená česká herečka Lenka Krobotová.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x