Kroměřížské náměstí Míru změnilo podobu

KROMĚŘÍŽ - Náměstí Míru v Kroměříži dostalo novou podobu. Nyní jde o reprezentativní prostor se zelení a místy pro krátkodobý odpočinek, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Jan Vondrášek.

Náklady na akci činí asi 10,6 milionu korun, na úpravy zeleně město dostalo dotaci asi milion korun z evropských fondů. „Stavba je zkolaudovaná a myslím, že se akce povedla. Věřím, že se nová podoba náměstí bude Kroměřížanům i turistům líbit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Náměstí Míru krášlí centrální alej kulovitých javorů a kvetoucích záhonů podél cest. Alej vychází ze středového kruhového objezdu a tvoří tak výrazný kompoziční prvek, který vedle prostorové funkce vytváří odclonění od rušné dopravy. Před budovou Justiční akademie je zpevněný prostor s pergolou a kvetoucí alejí podél chodníku.

„Z pergoly při teplotě nad 25 stupňů Celsia mlží voda, což v létě oživí rozpálené území a také zaleje rostliny, které konstrukci obepínají,“ řekla vedoucí odboru rozvoje města Soňa Mertová. Místo doplňuje trávník s úzkými chodníčky, živými stěnami a kvetoucími záhony. Živé stěny zároveň vytvářejí zákoutí s lavičkami zdánlivě oddělené od rušné křižovatky. „Mám radost z toho, že díky revitalizaci se výrazně proměnilo okolí památníku osvobození, které bylo s ohledem na jeho význam skoro až nedůstojné,“ doplnil Němec.

Investice zahrnuje i opravu parkoviště před poliklinikou. Ve volném prostoru před Justiční akademií směrem ke kruhovému objezdu jsou lavičky a další zeleň. „Zvoleny zde byly dlouhé lavice bez opěradel, na které je možné si sednout i lehnout a pozorovat třeba okolní květinové záhony či jen tak relaxovat. Lavice jsou záměrně umístěny v odlišných prostorách v návaznosti na zpevněné pěšiny a také mimo pěšiny u habrové stěny a v travnaté ploše u záhonu trav a levandulí,“ popsala Mertová.

Dodala, že travnaté plochy a lavičky v trávníku budou lidé moci využívat až poté, co trávník dostatečně zakoření. „Pro zachování esteticky čisté kompozice prostředí nebudou v prostoru instalovány dočasné cedulky Zákaz vstupu do travnatých ploch, proto prosíme návštěvníky a kolemjdoucí o trpělivost, která je později odmění možností odpočinku na hustém zeleném koberci,“ přiblížila Mertová.

Odpočinkový prostor před poliklinikou je přístupný hlavním nástupem od polikliniky a dvěma menšími přístupy mezi parkovacími stáními. Nově je propojen i chodníkem od Květné zahrady z ulice Generála Svobody. V travnatých plochách náměstí jsou také jednotlivé stromy i skupina vzrostlých stromů, které vytvářejí příjemnější parkový charakter celého území.

„Oba hlavní prostory jsou navíc nasvíceny zemními svítidly tak, aby kompozice náměstí Míru vyzněla také v nočních hodinách. Doplněny jsou kromě laviček také stojany na kola, z nichž jeden je vybaven nabíječkou pro elektrokola, a samozřejmě i odpadkové koše,“ uzavřel kroměřížský starosta. Podle něj ale úprava veřejných prostor náměstím Míru nekončí. Město letos dokončí opravu povrchu Vodní ulice, chystá také revitalizaci Masarykova náměstí a Velkého náměstí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x