Houby vystrčily hlavičky, hned jim ale praskají

BŘEZŮVKY - Trvalo jim to vzhledem k velmi nadějnému vlhkému počasí docela dlouho. Teď už ale houby v našem kraji přeci jen ukázaly, že jsou tady. Na druhou stranu je začíná decimovat obrovské horko. A tak si pospěšte a nebojte, popraskané hlavičky jsou jen maličkou estetickou vadou.

Jinak platí, že houby rostou v míře hojné třeba ve Vizovických či Hostýnských vrších. Mezi Provodovem a Březůvkami krásné pravé hřiby, kořist pro šestiletou Elišku a jejího o rok mladšího brášku Matouše.

„Krásné je, že v nich skoro nejsou červi, doma bude nějaká dobrota, těší se malá dívenka, jinak úspěšná prvňačka. Brácha, který chodí do školky, houby bez problémů spočítá, máme jich dvacet,“ hlásí zvesela.

Podle Aleny Filípkové, která platí za znalkyni poměrů ve Chřibech, záleží při dalším vývoji houbařské sezóny na několika dalších věcech. 

Například horké větrné počasí není to „pravé ořechové“, prospělo by mírné ochlazení a déšť.

„Ale pozor, ve druhé červnové dekádě si nemáme nač stěžovat, často v této době ještě při suchu o houbu v lese nezavadíte, takže nástup se povedl, uvidíme, co bude dál,“ vypráví další chřibský odborník Karel Kellner z Koryčan.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x