Zlínská zoo opět zabodovala v chovu supů

ZLÍN - Zlínská zoo v letošním roce dosáhla v chovu supů opravdu výjimečného úspěchu. Ze sedmi druhů chovaných supů zoo opětovně rozmnožila hned čtyři druhy, serveru Zlin. cz to uvedla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Na chov supů se zlínská zoo rozhodla více zaměřit už před několika lety. Tito draví ptáci jsou nejen atraktivní svým vzhledem a způsobem života, ale zároveň je to skupina, u níž byl v posledních letech zaznamenán obrovský úbytek téměř u všech druhů. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz používání tohoto léčiva přispěl k stabilizaci situace, návrat na původní stavy supů je však velmi pozvolný. Nyní se problém přesunul do Afriky, ohroženo je sedm z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. „Dnes tak supi patří k nejohroženějším druhům ptáků na světě,“ podotkla Bujáčková.

V kolekci zlínské zoo nyní najdou návštěvníci sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté. Velký důraz zlínští chovatelé kladli na sestavení chovných párů, aby šance na potomstvo byla co největší. Supi patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to pro chovatele znamená roky a roky úsilí. „Zlínská zoo v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoo, které se daří odchovávat mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. To je nesmírně důležité. Mláďata, která odchovají rodiče, mají totiž mnohem větší šanci se ve volné přírodě uchytit, najít si partnera a následně vyvést vlastní potomky,“ upřesnila Bujáčková.

První supi bělohlaví se ve Zlíně objevili v roce 1994, na mládě však chovatelé čekali až do roku 2009. Ve stejném roce se zoo zapojila do projektu Green Balkans zaměřeného na vypouštění supů bělohlavých do horských oblastí Bulharska. Zmiňované mládě se tak současně stalo i prvním zlínským supem vypuštěným v bulharských horách. K vypuštění do Bulharska zlínská zoo postupně následně předala všech 12 odchovaných supů bělohlavých, které od roku 2009 odchovala. V roce 2018 k nim navíc přibyl i sup mrchožravý. Stejný druh supa zoo předala již v roce 2015 k vypuštění v italském Toskánsku.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x